Мережа закладів охорони здоров’я Запорізької області

Станом на 01.01.2019 в Запорізькій області медичну допомогу населенню надають 158 закладів охорони здоров’я з потужністю 37179 відвідувань у зміну на 13535 ліжок цілодобового перебування хворих в стаціонарі, а саме:
– Міських закладів – 45 з потужністю 18303 відвідування у зміну на 5460 ліжок цілодобового перебування хворих;
– Районних закладів – 62 з потужністю 14348 відвідувань у зміну на 2900 ліжок цілодобового перебування хворих у стаціонарі;
– Обласних закладів – 51 з потужністю 4528 відвідувань у зміну на 5175 ліжок цілодобового перебування хворих у стаціонарі.

В Запорізькій області стаціонарна медична допомога надається в 69 лікарняних закладах, серед яких 1 обласна лікарня, 1 дитяча обласна лікарня, 16 міських лікарень, 2 дитячі міські лікарні, 19 центральних районних лікарень, 2 районні лікарні, 5 пологових будинків, 11 диспансерів (3 протитуберкульозних, 2 онкологічних, 1 шкірно-венерологічний, 3 психоневрологічних, 1 ендокринологічний та 1 кардіологічний), 1 госпіталь ветеранів війни, 1 міська лікарня швидкої медичної допомоги, 4 психіатричні лікарні, 1 туберкульозна лікарня, 1 інфекційна лікарня, 1 центр з профілактики та боротьби зі СНІДом, 1 центр репродукціїї людини, 1 перинатальний центр, 1 навчально-науковий медичний центр.

Всього в області нараховується 16 диспансерів загальною потужністю 2711 відвідувань у зміну на 1920 ліжок цілодобового перебування хворих; серед яких 7 протитуберкульозних, 2 онкологічних, 2 шкірно-венерологічних, 3 психоневрологічних, 1 ендокринологічний та 1 кардіологічний, з них 5 не мають ліжок цілодобового перебування хворих у стаціонарі (4 протитуберкульозних та 1 шкірно-венерологічний).

Система закладів охорони здоров’я екстреної медичної допомоги області складається з комунальної установи «Територіальне медичне об’єднання «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Запорізької обласної ради та 2-х станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги.

Оздоровчою діяльністю займаються 8 санаторіїв з кількістю ліжок 972, з них 7 – дитячі з кількістю ліжок 812.

Амбулаторно-поліклінічних закладів нараховується 66: 44 центри первинної медико-санітарної допомоги (далі – ЦПМСД), 13 – в містах та 31 – у сільських адміністративних районах, 5 самостійних амбулаторій загальної практики – сімейної медицини (далі – АЗПСМ), комунальний заклад охорони здоров’я «Студентська поліклініка», комунальна установа «Мелітопольський центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» Запорізької обласної ради, 10 стоматологічних поліклінік та 5 диспансерів, які не мають ліжок цілодобового перебування хворих у стаціонарі.

До складу ЦПМСД та самостійних АЗПСМ входять 277 амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, з них, 103 – по містам та 174 – по районам. Населення сіл обслуговують 108 фельдшерсько-акушерських пунктів, 194 фельдшерських пунктів та 28 пунктів здоров’я, з них 24 – де населення більше 1000 осіб.

За період з 2016 р. по 2018 р. збільшилась кількість ЦПМСД з 38 до 44, самостійних АЗПСМ – з 1 до 5. Разом з цим зменьшилась кількість міських лікарень з 17 до 16 за рахунок: реорганізації комунального закладу «Центральна лікарня Комунарського району» шляхом приєднання до комунальної установи «Міська лікарня №1»; припинення діяльності комунальної установи «Мелітопольська міська лікарня № 2» Мелітопольської міської ради Запорізької області шляхом приєднання її до комунальної установи «ТМО «Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» Мелітопольської міської ради Запорізької області; припинення діяльності комунальної установи «Токмацька центральна районна лікарня» шляхом її ліквідації та створення комунального підприємства «Токмацька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Токмацької міської ради, що привело до зменьшення кількості центральних районних лікарень з 20 до 19 та збільшення кількості міських лікарень на 1 одиницю.

Зменьшилась кількість дитячих міських лікарень з 3 до 2 та центрів здоров’я з 2 до 1 за рахунок припинення діяльності комунальної установи «Мелітопольська міська дитяча лікарня» Мелітопольської міської ради Запорізької області шляхом приєднання її до комунальної установи «ТМО «Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» Мелітопольської міської ради Запорізької області та комунального закладу «Міський Центр здоров’я» міста Запоріжжя шляхом приєднання до комунального закладу «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради».

У 2018 році подовжувався процес реорганізації закладів охорони здоров’я в комунальні некомерційні підприємства.

Станом на 01.01.2019 в Запорізькій області нараховується 47 комунальних та комунальних некомерційних підприємств I рівня надання медичної допомоги та 6 – II рівня.

Мережа закладів охорони здоров’я Запорізької області 2018