Всесвітній день боротьби з гепатитом

Щорічно 28 липня у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитом.

Ця дата – нагадування всьому людству про глобальну проблему поширення такого важкого захворювання, як гепатит.

Як свідчить статистика ВООЗ, у світі понад 140 мільйонів людей інфіковані вірусом гепатиту С, який може призвести до цирозу і раку печінки (57% випадків цирозу печінки і 78% випадків первинного раку печінки зумовлені вірусами гепатитів В і С). Згідно з прогнозами експертів, у наступні 20-30 років світовою загрозою для здоров’я буде не ВІЛ/СНІД, як вважалось раніше, а віруси гепатиту, передусім гепатиту С. Україна належить до держав із середнім рівнем поширення вірусного гепатиту С (інфіковано близько 3% громадян, що становить приблизно 1170000 осіб). Однак, за результатами вибіркового моніторингу груп ризику, показник інфікування
вірусом гепатиту С серед деяких з них (медичні працівники, хворі на онкологічні та нефрологічні захворювання, що потребують гемодіалізу, ВІЛ-інфіковані) досягає 40-60 %, що значно перевищує середні показники у світі. Стосовно ж Запорізької області за 2019 рік було зареєстровано 571 випадок вірусних гепатитів серед дорослого населення – 40 осіб, нажаль, померли. Стосовно дитячого населення – 13 осіб, один випадок летальний.

Гепатити – це загальна назва гострих та хронічних дифузних запальних захворювань печінки вірусного походження.

Існує п’ять основних вірусів гепатиту — типи A, B, C, D і E. Кожен з них може мати серйозні наслідки для здоров’я.

Основними симптомами гепатитів є зниження апетиту, нудота, блювота, біль в верхніх відділах живота, жовтяниця, кал стає рідким і знебарвленим, сеча темніє. Іноді симптоми можуть бути відсутні, а про наявність хвороби людина дізнається випадково (як правило це при гепатитах В та С).

Шляхи передачі:

  • фекально-оральний (треба дотримуватись усіх правил особистої гігієни);
  • через інфіковану кров хворого (необхідно уникати контактів з кров’ю інфікованої людини, використовувати одноразовий або стерильний медичний інструментарій, у побуті використовувати особисті предмети гігієни – бритва, манікюрні ножиці тощо);
  • від матері до дитини під час народження;
  • що стосується статевого шляху передачі вірусу, то він менш вірогідний, але все ж можливий (уникати незахищених статевих контактів).

Треба зазначити, що найбільш ефективним захистом від зараження гепатитом В на сьогоднішній день вважається вакцинація.

Отже, у випадку, коли з’являються підозрілі симптоми, необхідно негайно звернутися до сімейного лікаря! Він же, у разі необхідності, направить до «Гепатоцентру» за адресою:
м. Запоріжжя, бульвар Гвардійський, 142
Телефон – 093-619-19-35