Безпечна кров рятує життя!

Важливість Всесвітнього дня донора крові перегукується з безсумнівною важливістю самого донорства. Метою цього щорічного заходу є залучення здорових людей до донорства крові. Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями. Хоча потреба в крові є загальною, доступ до неї тих, хто її потребує, на жаль, не є загальним.

Потреба в донорській крові виникає у людей будь-якого віку з різними серйозними захворюваннями. Тому кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу — порятунок людських життів.

У 2020 році з нагоди Всесвітнього дня донора присвячена темі «Безпечна кров рятує життя» і проходить під гаслом «Здавати кров в ім’я здорового світу».

Центр громадського здоров’я МОЗ України зазначає, що у період коронавірусу установам системи крові слід активізуватися для підтримання безпечних і достатніх запасів крові та додатково працювати з донорами. Їх треба інформувати як про коронавірусну інфекцію COVID-19, шляхи передавання та перші симптоми, так і про те, що здавати кров у цей час безпечно. Медичний персонал повинен дотримуватися гігієнічної безпеки, щоб запобігти поширенню всіх інфекцій. Безпека донорства є пріоритетом.

Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених МОЗ України. Взяття крові та (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров’ю донора не буде заподіяно шкоди.

Готуючись до здавання крові, необхідно пам’ятати про таке:

– за три дні до цього відмовтеся від прийому анальгетиків і аспірину, а також ліків, що їх містять (ці речовини погіршують зсідання крові);

– не вживайте алкоголь за 48 годин до здавання крові, виключіть із раціону жирну, смажену, копчену, молочну їжу, соління;

– обов’язково виспіться і з’їжте легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді);

– не куріть за годину до здавання крові;

– не приходьте здавати кров, якщо відчуваєте нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість).

Під час огляду лікарем перед донацією відверто відповідайте на запитання і не приховуйте інформацію про вживання ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання.

Чоловікам рекомендовано здавати кров не частіше 5 разів на рік, жінкам – 4 разів на рік. Після п’яти регулярних донацій рекомендовано зробити перерву не менше 3 місяців.

Донорство крові є важливою частиною системи охорони здоров’я кожної країни. Переливання компонентів крові є невід’ємною складовою хірургічних операцій. Кров використовують під час лікування від анемії, деяких видів раку та інших недуг. Кров потрібна людям, які травмувалися внаслідок ДТП, нещасних випадків, стихійних лих тощо. Спеціалізовані заклади щодня мають заготовляти кров для забезпечення таких пацієнтів. Кров має термін придатності, тобто її запас необхідно регулярно поповнювати і потреба в донорах — постійна.

Рятуйте життя, добровільно здаючи кров та її компоненти! Здавати кров та її компоненти під час COVID-19 безпечно!