Рак молочної залози

Кожного року 20 жовтня відзначається Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози.

Це найбільш часта форма раку у жінок, він вражає майже кожну десяту у віці 15-90 років. Пік захворюваності припадає на вік 35-50 років. Щорічно виявляється до 3000 випадків раку молочної залози. За кількістю смертей від раку у жінок цей різновид займає друге місце.

Рак грудей зустрічається і у чоловіків, але вкрай рідко – приблизно в 100 разів рідше, ніж у жінок.

В європейських країнах рак молочної залози є провідною причиною смертності жінок, не дивлячись на те, що більше 50% вдається вилікувати. По Запорізькій області за 2017 рік на диспансерному обліку перебувало 7247 хворих, вперше звернулися по даному захворюванню – 631.  За 2018 рік на диспансерному обліку перебувало 7374 хворих, вперше звернулися по даному захворюванню – 651. За 2019 рік на диспансерному обліку перебувало 7561 хворих, вперше звернулися по даному захворюванню – 627.

Доречі, багато дослідників схильні вважати, що це швидше за всього генетичне захворювання. Серед факторів, що підвищують ризик і розвиток раку – куріння і зловживання алкоголем, ранній початок менструацій, пізня (після 55 років) менопауза, ожиріння, гіпертонія, цукровий діабет.

Симптоми раку молочної залози на ранніх стадіях захворювання можуть бути відсутні або характеризувати: поява в молочній залозі невеликих малочутливих рухомих мас. Зростання пухлини супроводжується порушенням його рухливості, фіксації, рожеві або помаранчеві виділення з соска. Так само слід звернутися до лікаря, якщо груди змінили розмір, з’явився набряк, збільшилися пахвові або надключичні лімфовузли. Ще один тривожний ознак – поява ерозій, лусочок, кірочок в області соска або ореоли.

Самообстеження на предмет пухлини в молочній залозі рекомендується проводити раз на місяць, після місячних. Для цього необхідно роздягнутися до пояса, стати перед дзеркалом і, піднявши руки, звернути увагу на форму молочних залоз, структуру і колір шкіри. Потім слід по спіралі або за сегментами пропальпувати кожну молочну залозу і натиснути на сосок, щоб перевірити, чи не йдуть з нього виділення. Також важливо звернути увагу на набряк рук і шиї він може бути викликаний порушенням лімфовідтоку.

Треба пам’ятати: кожного року жінка повинна відвідати лікаря-гінеколога та зробити обстеження молочної залози спеціалістом.