Інформація, щодо поширеності гострої респіраторної хвороби COVID-19 та надання медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2

Для надання стаціонарної медичної допомоги хворим на COVID-19, в Запорізькій області визначено 21 заклад охорони здоров’я І хвилі:

1.Комунальне некомерційне підприємство “Міська лікарня №1” Запорізької міської ради;

2.Комунальне некомерційне підприємство “Міська лікарня №2” Запорізької міської ради;

3.Комунальне некомерційне підприємство “Міська лікарня №6” Запорізької міської ради;

4.Комунальне некомерційне підприємство “Міська лікарня №7” Запорізької міської ради;

5.Комунальне некомерційне підприємство “Міська лікарня №9” Запорізької міської ради;

6.Комунальне некомерційне підприємство “Міська дитяча лікарня №5” Запорізької міської ради;

7.Комунальне некомерційне підприємство “Пологовий будинок №4” Запорізької міської ради;

8.Комунальне некомерційне підприємство “Обласна інфекційна клінічна лікарня” Запорізької обласної ради;

9.Комунальне некомерційне підприємство Бердянської міської ради “Бердянське територіальне медичне об’єднання”;

10.Комунальне некомерційне підприємство “Територіальне медичне об’єднання “Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги” Мелітопольської міської ради Запорізької області;

11.Комунальне некомерційне підприємство “Спеціалізована медико-санітарна частина” Енергодарської міської ради Запорізької області;

12.Комунальне некомерційне підприємство “Василівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування” Василівської районної ради Запорізької області;

13.Комунальне некомерційне підприємство “Дніпрорудненська багатопрофільна міська лікарня” Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області;

14.Комунальне підприємство “Веселівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування” Веселівської селищної ради;

15.Комунальне некомерційне підприємство “Вільнянська районна багатопрофільна лікарня” Вільнянської районної ради;

16.Комунальне некомерційне підприємство “Кам’янсько-Дніпровська центральна районна лікарня” Кам’янсько-Дніпровської районної ради Запорізької області;

17.Комунальне некомерційне підприємство “Оріхівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування” Оріхівської районної ради Запорізької області;

18.Комунальне некомерційне підприємство “Пологівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування” Пологівської районної ради Запорізької області;

19.Комунальне підприємство “Приморська центральна районна лікарня” Приморської районної ради Запорізької області;

20.Комунальне підприємство “Токмацька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування” Токмацької міської ради;

21.Комунальне некомерційне підприємство “Якимівська центральна районна лікарня” Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області.

Всі вищезазначені заклади уклали договори з НСЗУ на 2021 рік щодо надання стаціонарної допомоги пацієнтам з  гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

Загальна кількість ліжок виділених для лікування хворих на COVID-19 складає – 2420, що становить майже 50% від загальної кількості ліжок у вищезазначених закладах (4861 ліжко).

Рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Запорізької обласної державної адміністрації від 15.01.2021 протоколу № 2, вирішено оптимізувати  кількість ліжок для лікування хворих на коронавірусну хворобу COVID-19 в закладах охорони здоров’я І хвилі до 2510 ліжок.

Відсоток ліжок, забезпечених подачею медичного кисню в цілому по області становить – 2147 або 88,7% від загальної кількості ліжок виділених під COVID-19, з них 1288 – ліжка з централізованою подачею кисню, 859 кисневих концентраторів (резерв ліжок, забезпечених киснем складає 240). 9 закладів з 21 що визначено для лікування хворих на COVID-19, забезпечені киснем на 100 %: КНП “Міська лікарня № 1” ЗМР, КНП “Міська лікарня № 2” ЗМР, КНП “Міська лікарня № 7” ЗМР, КНП “Міська дитяча лікарня № 5” ЗМР, КНП “Пологовий будинок № 4” ЗМР, КНП “Дніпрорудненська багатопрофільна міська лікарня” ДМР ВР ЗО, КП “Веселівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування” ВСР, КНП “Пологівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування” ПРР ЗО, КНП “Якимівська центральна районна лікарня” ЯСР ЯР ЗО.

Проте, в ряді закладів охорони здоров’я І хвилі, які виділені для надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу COVID-19, забезпеченість ліжок медичним киснем є нижчою за 80% – КНП “Міська лікарня № 9” ЗМР (63,8%), КНП “Обласна інфекційна клінічна лікарня” ЗОР (78,8%).

Загальна кількість ліжок інтенсивної/реанімаційної терапії – 179, що становить 7,4% від загальної кількості ліжок виділених під COVID-19. Загальна кількість апаратів ШВЛ у вищезазначених закладів становить 240 апаратів.

Найбільша кількість ліжок виділено в м. Запоріжжя – 868 (26% від загальної кількості), в м. Мелітополь (КНП “ТМО “Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги” ММР ЗО) – 450 (19%), м. Бердянськ (КНП БМР “Бердянське територіальне медичне об’єднання”) – 250 (10%), в КНП “Обласна інфекційна клінічна лікарня” ЗОР – 170 (7%) ліжок.

За даними закладів охорони здоров’я, за 2020 рік в стаціонарах всього по Запорізькій області було проліковано 8363 пацієнтів з COVID-19, з них померло 941, в т.ч.:

– в закладах охорони здоров’я  які визначені для медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19 (І хвиля – 21), всього проліковано – 8047, в т.ч. померло – 903;

– в інших закладах охорони здоров’я проліковано пацієнтів – 316, померло 38.

Таким чином, з початку пандемії COVID-19 до 01.01.2021 в стаціонарах Запорізької області було проліковано 8363 пацієнта з гострою респіраторною хворобою COVID-19, з них померло – 941.

Середня тривалість перебування в стаціонарі пацієнтів з відповідною патологією – 12,3, в розрізі окремих закладів охорони здоров’я тривалість лікування коливається від найбільших: 14,7 – КНП “Якимівська центральна районна лікарня” ЯСР ЯР ЗО; 14,4 – КНП БМР “Бердянське територіальне медичне об’єднання”; 14,2 – КНП “Міська лікарня №2” ЗМР; 13,2 – КНП “Кам’янсько-Дніпровська центральна районна лікарня” КДРР ЗО; 12,9 – КНП “Обласна інфекційна клінічна лікарня” ЗОР; 12.8 – КНП “Міська лікарня №6” ЗМР; до найменших: 6,8 – КНП “Спеціалізована медико-санітарна частина” ЕМР ЗО; 8,2 – КНП “Василівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування” ВРР ЗО; 9,8 – КНП “Дніпрорудненська багатопрофільна міська лікарня” ДРМ ВР ЗО.

За 2020 рік на реанімаційних ліжках в закладах охорони здоров’я, які виділені для надання медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19 в Запорізькій області – І хвиля (загальна кількість – 179) проліковано – 2159 пацієнтів COVID-19, що складає 27% від загальної кількості пролікованих.

В розрізі окремих закладів охорони здоров’я, найбільший відсоток пролікованих на ліжках реанімації та інтенсивної терапії в КНП “Пологовий будинок №4” ЗМР (93,9%), КНП “Бердянське територіальне медичне об’єднання” БМР (68,3%), КНП “Василівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування” ВРР ЗО (46,9%), КНП “Дніпрорудненська багатопрофільна міська лікарня” ДРМ ВР ЗО (31,9%), КНП “Приморська центральна районна лікарня” ПРР ЗО (50,0%).

Середня тривалість лікування пацієнтів з COVID-19 на ліжках реанімації та інтенсивної терапії – 8,6.

За 2020 рік в закладах охорони здоров’я, які виділені для надання медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19 в Запорізькій області на ліжках реанімації та інтенсивної терапії проліковано пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19 – 2159, з них:

– перебували на апараті швидкої вентиляції легень (ШВЛ) – 863, що складає 40% від кількості пролікованих;

– отримали лікування за допомогою неінвазивної вентиляції легень – 534 (25% від кількості пролікованих).

Загальна кількість померлих пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19 – 941, з них, в закладах охорони здоров’я, які виділені для надання медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19 (І хвиля) – 903.

В закладах охорони здоров’я, які виділені для надання медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19 (І хвиля), із загальної кількості померлих (903), перебували на ліжках інтенсивної терапії – 779, що складає 86% від загальної кількості померлих. 680 пацієнтів перебували на апаратах ШВЛ. Середня тривалість лікування на апараті ШВЛ складає 6,0 днів.

Загальний показник летальності пацієнтів з COVID-19 в цілому по Запорізькій області за 2020 рік – 11,3, в т.ч. в закладах І хвилі – 11,2.

Із загальної кількості померлих в закладах охорони здоров’я І хвилі за 2020 рік (903): чоловіків – 490 (54,3%), жінок – 413 (45,7%).

Супутня патологія, яка вплинула на перебіг захворювання COVID-19,
що призвело до смерті пацієнтів

Із загальної кількості померлих, 25% мали важку супутню патологію, яка призвела до смерті. Так, цукровий діабет мали в анамнезі 8% від загальної кількості померлих; інсульти – 7%; злоякісні новоутворення – 5%; тромбоемболія легеневої артерії – 3%; гострий інфаркт міокарда – 2%. Данна тенденція спостерігалась протягом 2020 року.

Звертає на себе увагу, що в закладах охорони здоров’я, в яких спостерігається високий рівень летальності, пацієнти мають велику кількість ускладнень. КНП “Бердянське територіальне медичне об’єднання” БМР, померло 121 пацієнтів, рівень летальності 11,7% з них, 38% померлих мали супутню патологію, таку як, гіпертонічна хвороба (16%), цукровий діабет (11%), дифузний, постінфарктний,  дрібновогнещевий кардіосклероз (7%), ожиріння (3%).

КНП “ТТМО “Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги” ММР ЗО – всього померло 126 пацієнтів, рівень летальності – 14,9, з них, 42% померлих мали важку супутню патологію, таку як, ішемічна хвороба серця (25%), цукровий діабет (18%), тромбоемболія легеневої артерії (13%), ожиріння (11%), злоякісні новоутворення (6%).

КНП “Міська лікарня №6” ЗМР всього померло 96 пацієнтів, рівень летальності – 12,9, з них, 31% померлих мали важку супутню патологію, таку як, інсульти (18%), злоякісні новоутворення (5%), цукровий діабет (3%).

Підготовка до компанії з вакцинації
від гострої респіраторної хвороби COVID-19,
спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2

Згідно з наказом МОЗ України від 24.12.2020 № 3018 «Про затвердження Дорожньої карти з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію COVID-19 в Україні у 2021-2022 роках», затверджена Дорожня карта з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID – 19 та проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію, в Запорізькій області було проведено ряд підготовчих заходів.

З огляду на обмежену доступність вакцин та необхідність планування імунізації, кампанія з вакцинації від коронавірусної хвороби буде проводитись в п’ять етапів.

Для підготовки І етапу вакцинальної кампанії від COVID – 19, закладами охорони здоров’я проведено мікропланування вакцинації та узагальнення даних цільових груп І етапу, а саме визначена кількість:

  • працівників закладів охорони здоров’я, які працюють в ЗОЗ де надають стаціонарну допомогу хворим на коронавірусну хворобу COVID – 19;
  • працівників лабораторій, які проводять лабораторні дослідження на коронавірусну хворобу;
  • працівники екстренної медичної допомоги, включаючи водіїв;
  • осіб, які перебувають у спеціалізованих закладах (інтернатах для осіб похилого віку);
  • працівників спеціалізованих закладів.

Також, визначена кількість тимчасових пунктів щеплення – 123 та кількість мобільних бригад для проведення вакцинації – 24.

За даними Головного управління статистики, в порівнянні з іншими областями України, показник летальності від COVID-19 в Запорізькій області займає 6 рейтингове місце.