Трансформація системи охорони здоров’я Запорізької області

Основа всієї трансформації системи охорони здоров’я – це зміна моделі фінансування та реалізація принципу «гроші йдуть за пацієнтом». В новій системі фінансування обов’язковою умовою для закладів охорони здоров’я є автономний статус. На виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я», з метою автономізації закладів охорони здоров’я протягом 2018-2020 років відбулася зміна організаційно-правової форми на комунальне некомерційне підприємство або комунальне підприємство 97 закладів охорони здоров’я надання первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

З квітня 2018 року в області, як і в Україні, стартувала перша фаза медичної реформи – обрання пацієнтами лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та підписання з ним декларації. На цей час триває кампанія з підписання декларацій про вибір лікарів з надання первинної медичної допомоги «Лікар для кожної сім’ї». Впроваджено роботу з автоматизації робочого місця лікаря первинної ланки. Всього, з 01.04.2018, до єдиної електронної системи e-Health підключено всі 48 закладів охорони здоров’я з надання первинної медичної допомоги та 7 закладів надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги.

В 2020 році надавачами первинної медичної допомоги за програмою медичних гарантій стали 7 закладів надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги: КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради; КП «Веселівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Веселівської селищної ради; КНП «Вільнянська багатопрофільна лікарня» Вільнянської міської ради; КНП «Запорізька центральна районна лікарня» Запорізької районної ради Запорізької області; КНП «Новомиколаївська центральна районна лікарня» Новомиколаївської селищної ради Запорізької області; КНП «Оріхівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Оріхівської міської ради; КНП «Якимівська центральна районна лікарня» Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області.

За аналізуємий період в закладах охорони здоров’я Запорізької області укладено 1360550 декларацій між лікарями первинної медичної допомоги та пацієнтами, що складає 80,6% від усього обслуговуємого населення області.

В розрізі окремих регіонів України, найнижчий відсоток укладених декларацій спостерігається в областях: Одеській – 73,9%, Миколаївській – 75,4%, Кіровоградській – 77,2%, Херсонській – 79,3.

Відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» 48 комунальних некомерційних підприємств первинної ланки, 9 приватних підприємств, 13 ФОПів та 7 закладів надання вторинної (спеціалізованої) Запорізької області вже уклали договори про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення з Національною службою здоров’я України на 2021 рік щодо надання первинної медичної допомоги.

На виконання Закону України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості», та постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2017 № 983 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості» на кінець 2020 року первинну медичну допомогу в сільській місцевості надають: 31 центр первинної медико-санітарної допомоги та 176 амбулаторій, з них: 167 амбулаторій загальної практики-сімейної медицини; 3 амбулаторії групової практики та 6 амбулаторій монопрактики; 78 фельдшерсько-акушерських пунктів, 193 фельдшерських пунктів та 31 пунктів здоров’я.

Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення»  визначає початком реформи вторинної ланки 1 квітня 2020 року. Для спеціалізованої медичної допомоги це означає, що держава через Національну службу здоров’я України (далі – НСЗУ) сплачуватиме кошти медичному закладу за конкретно надану медичну послугу, пролікований випадок або ж готовність надавати допомогу. Також пацієнт може обирати лікарню для отримання медичної допомоги, незалежно від його офіційного місця реєстрації чи проживання.

З 1 квітня 2020 року запрацювала програма медичних гарантій на рівні вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги. Заклади охорони здоров’я, які надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу, розпочали роботу за договорами з НСЗУ.

У Програмі медичних гарантій 2020 року визначено 5 пріоритетних медичних послуг, які перебувають у фокусі особливої уваги: лікування гострого мозкового інсульту; лікування гострого інфаркту міокарда; допомога при пологах; допомога у складних неонатальних випадках; інструментальні обстеження для ранньої діагностики онкологічних захворювань.

В Запорізькій області на 2021 рік всього укладено 254 договори з НСЗУ про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, з них 230 договорів уклали комунальні заклади охорони здоров’я.

Кількість надавачів з договором – 136, з них 114 – КНП, 13 – ФОП, 9 – приватні ЗОЗ. Загальна сума виплат складає 5,92 млрд. грн.

Основні групи послуг, за якими укладено договори з НСЗУ:

Медична допомога при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах – 7 договорів (КНП) на суму 124.784.126,86 грн. або 2,1 %;

Медична допомога при гострому інфаркті міокарда – 3 договори (КНП);

Медична допомога при пологах – 14 договорів (КНП) на суму 90.781.822,74 грн. або 1,5 %;

Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках – 7 договорів (КНП);

Діагностика та хіміотерапевтичне лікування онкологічних захворювань у дорослих та дітей – 9 договорів (КНП) на суму 132.581.415,95 або 2,2 % від загальної суми виплат.

Діагностика та радіологічне лікування онкологічних захворювань у дорослих та дітей – 4 договори на суму 109.988.640,00 грн. або 1,9 %;

Стаціонарна допомога пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою корона вірусом SARSCoV-2 – 21 договір (КНП) на суму 920.875.503,61 грн. або 15,5 %;

Екстрена медична допомога пацієнтам з підозрою або встановленим захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 – 19 договорів (КНП) на суму 468.441.933,5 грн. що становить 7,9 % від загальної суми виплат;

Первинна медична допомога – 78 договорів, (з них 55 – КНП) на суму 979.505.453,00 або 16,5%.

В процесі реформи децентралізації влади та утворення об’єднаних територіальних громад відповідно до Закону України від 16.04.2020                  № 562-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», Закону України від 17.11.2020 № 1009-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій», постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», відбулися зміни адміністративно-територіального устрою і відповідно змінюється система міжбюджетних відносин та фінансування соціальних об’єктів, що знаходяться у комунальній власності.

У Запорізькій області створено 5 районів у складі територій територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України:

  • Бердянський район (з адміністративним центром у місті Бердянськ, у складі територій: Андрівської сільської, Андріївської селищної, Бердянської міської, Берестівської сільської, Коларівської сільської, Осипенківської сільської, Приморської міської, Чернігівської селищної територіальних громад);
  • Василівський район (з адміністративним центром у місті Василівка, у складі територій: Благовіщенської сільської, Василівської міської, Великобілозерської сільської, Водянської сільської, Дніпрорудненської міської, Енергодарської міської, Кам’янсько-Дніпровської міської, Малобілозерської сільської, Михайлівської селищної, Роздольської сільської, Степногірської селищної територіальних громад);
  • Запорізький район (з адміністративним центром у місті Запоріжжя, у складі територій: Біленьківської сільської, Вільнянської міської, Долинської сільської, Запорізької міської, Комишуваської селищної, Кушугумської селищної, Матвіївської сільської, Михайлівської сільської, Михайло-Лукашівської сільської, Новомиколаївської селищної, Новоолександрівської сільської, Павлівської сільської, Петро-Михайлівської сільської, Степненської сільської, Таврійської сільської, Тернуватської селищної, Широківської сільської територіальних громад);
  • Мелітопольський район (з адміністративним центром у місті Мелітополь, у складі територій: Веселівської селищної, Кирилівської селищної, Костянтинівської сільської, Мелітопольської міської, Мирненської селищної, Новенської сільської, Новобогданівської сільської, Нововасилівської селищної, Новоуспенівської сільської, Олександрівської сільської, Плодородненської сільської, Приазовської селищної, Семенівської сільської, Терпіннівської сільської, Чкаловської сільської, Якимівської селищної територіальних громад);
  • Пологівський район (з адміністративним центром у місті Пологи, у складі територій: Більмацької селищної, Воздвижівської сільської, Воскресенської сільської, Гуляйпільської міської, Комиш-Зорянської селищної, Малинівської сільської, Малотокмачанської сільської, Молочанської міської, Оріхівської міської, Пологівської міської, Преображенської сільської, Розівської селищної, Смирновської сільської, Токмацької міської, Федорівської сільської територіальних громад).

У зв’язку з цим в області відбулася передача закладів охорони здоров’я зі спільної власності територіальних громад районів у комунальну власність об’єднаних територіальних громад. Протягом 2020 року передано зі спільної власності територіальних громад районів у комунальну власність об’єднаних територіальних громад 20 закладів охорони здоров’я області, у тому числі 8 закладів охорони здоров’я надання первинної медичної допомоги та 12 закладів охорони здоров’я надання спеціалізованої (вторинної) медичної допомоги.

На кінець 2020 року 48 закладів охорони здоров’я (30 – надання первинної медичної допомоги, 18 – надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги) районів області знаходилися у підпорядкуванні: міських (17 ЗОЗ), селищних (18 ЗОЗ), сільських (13 ЗОЗ) об’єднаних територіальних громад.

Обсяги асигнувань по закладам охорони здоров’я у Запорізькій області відповідно до кошторису*

без урахування коштів НСЗУ обласних закладів

 Загальний обсяг асигнувань по закладах охорони здоров’я у Запорізькій області за 2020 рік /з урахуванням видатків затверджених кошторисами –        2 030 145,7 тис. грн. та  коштів НСЗУ- 2 683 370,9 тис. грн./ становить 4 713 516,6 тис. грн.,  що на 2,6 % менше ніж у 2019 році (4 837 962,3 тис. грн. /з урахуванням видатків затверджених кошторисами- 4 156 605,5 тис. грн. та  коштів НСЗУ- 681 356,8 тис. грн./ і на 8,6 % більше ніж у 2018 році (4 339 826,6 тис. грн.), затверджених кошторисами. Збільшення асигнувань здійснено на придбання медикаментів. Зменшені видатки – на заробітну плату з нарахуваннями, на оплату видатків на енергоносії, комунальні послуги та на придбання продуктів харчування.

Видатки на заробітну плату у 2020 році /з урахуванням видатків затверджених кошторисами- 938 712,7 тис. грн. та  коштів НСЗУ- 1 754 768,0  тис. грн./ склали 2 693 480,7 тис. грн., у порівнянні з 2019 роком (2 910 219,7 тис. грн. /з урахуванням видатків затверджених кошторисами- 2 412 521,6 тис. грн. та  коштів НСЗУ-  497 698,1 тис. грн./) зменшені на 7,4 % і у порівнянні з 2018 роком (2 625 267,5 тис. грн.)  збільшені на 2,6%.

Видатки на оплату комунальних послуг у 2020 році /з урахуванням видатків затверджених кошторисами- 267 028,8 тис. грн. та  коштів НСЗУ- 801,4 тис. грн./ склали  267 830,2 тис. грн., у порівнянні з 2019 роком (303 300,8 тис. грн. /з урахуванням видатків затверджених кошторисами- 302 153,6 тис. грн. та  коштів НСЗУ- 1 147,2  тис. грн./) зменшені на 11,7 %, у порівнянні з 2018 роком (297 407,0  тис. грн.) – зменшені на 9,9 %.

Видатки на придбання медикаментів у 2020 році /з урахуванням затверджених видатків  кошторисами- 192 282,6 тис. грн. та коштів НСЗУ- 344 503,6 тис. грн./ склали  536 786,2 тис. грн., що на 47,2 % більше ніж у 2019 році (364 756,7 тис. грн. / з урахуванням затверджених видатків  кошторисами- 355 182,1 тис. грн. та коштів НСЗУ- 9 574,6 тис. грн./)   і на 39 % більше ніж у 2018 році (386 294,4  тис. грн.), затверджених кошторисами.

Вартість 1 ліжко-дня по медикаментах у 2020 році склала – 107,15 грн., що у 3,4 рази більше ніж у 2019 році – 31,75 грн. і у 3,3 рази більше ніж у 2018 році – 32,14 грн.

У 2020 році видатки на придбання продуктів харчування /з урахуванням затверджених видатків  кошторисами- 27 340,1 тис. грн. та коштів НСЗУ- 906,2 тис. грн./ склали 36 407,3 тис. грн., що на 40,9 % менше ніж у 2019 році  (61 623,8тис. грн. /з урахуванням затверджених видатків  кошторисами- 61 581,8 тис. грн. та коштів НСЗУ- 42,1 тис. грн./) і на 38,6 % менше ніж у 2018 році (59 248,7 тис. грн.), затверджених кошторисами.

Вартість 1 ліжко-дня по харчуванню у 2020 році склала 16,50 грн., що на 21,7 % більше ніж у 2019 році – 13,56 грн. і на 9 % більше ніж у 2018 році – 15,14 грн.