Заходи профілактики гострих кишкових інфекцій

У літній період, коли багато свіжих овочів і фруктів та жарка погода, збільшується частота захворюваності кишковими інфекціями, оскільки тепло сприяє розмноженню бактерій. Дуже часто захворювання пов’язані із вживанням продуктів, придбаних на пляжах та стихійних ринках – в’ялена риба, варені креветки та кукурудза, шашлики з морепродуктів, вироби з м’ясом (пиріжки, чебуреки тощо), салати та ін. У більшості випадків чинником передачі є погано помиті овочі, фрукти та ягоди. Частіше за все на гострі кишкові інфекції хворіють діти.

Запорізька область, разом із іншими південними областями, відноситься до регіонів, де відзначається найвища захворюваність гострими кишковими інфекціями по Україні. Але останнім часом спостерігається зменшення епізодів гострої кишкової інфекції. Так у попередньому році (2020) захворюваність склала 1925 осіб, а у поточному (2021) – 1310 осіб за півроку.

Гострі кишкові інфекції – це велика група інфекційних захворювань людини, які протікають з ураженням шлунково-кишкового тракту.

Зараження кишковими інфекціями, як правило, пов’язане з вживанням води і їжі, інфікованих бактеріями та вірусами. Хвороботворні мікроорганізми можуть потрапляти в організм людини з брудними руками та предметами побуту. Причиною зараження, так само, може бути купання у відкритих водоймах, які не відповідають санітарним нормам.

Основними симптомами кишкових інфекцій є млявість, слабкість, зниження апетиту, нудота, блювота, діарея, болі в животі, підвищення температури тіла.

При підозрі на захворювання кишковою інфекцією хворого необхідно ізолювати, викликати лікаря і дотримуватися його рекомендацій. Особливо небезпечно займатися самолікуванням кишкових інфекцій у дітей, адже у них швидко відбувається зневоднення організму і можуть розвинутися ускладнення, що загрожують життю.

 Основні заходи профілактики кишкових інфекцій 

  • Дотримання правил особистої гігієни (мити руки з милом після відвідин убиральні та перед їжею).
  • Необхідно ретельно мити ягоди, фрукти, овочі перед їжею.
  • Дітям переважно використовувати в їжу термічно оброблені ягоди, овочі і фрукти.
  • Необхідно стежити за термінами зберігання продуктів, не використовувати в їжу продукти з вичерпаним терміном придатності, дотримуватися правил зберігання, зберігати продукти, що швидко псуються, в холодильнику.
  • Рекомендується відокремлювати продукти один від одного під час покупок в супермаркеті, в холодильнику, на кухонному столі. З овочів і фруктів хвороботворні мікроорганізми можуть потрапити на продукти, які перед вживанням не миють і термічно не обробляють (хліб, сир, і т.і.).
  • Не можна допускати, щоб на їжу сідали мухи, які є переносниками інфекцій.
  • Необхідно кип’ятити воду, взяту з відкритого водоймища, для миття фруктів, ягід, овочів або посуду. Для пиття і приготування їжі використовуйте тільки воду питну бутильовану або водопровідну кип’ячену.

Не займайтесь самолікуванням та будьте здорові!