Полінози

Поліноз, або сезонний алергічний рінокон’юнктівіт – сезонне захворювання, причиною якого є алергічна реакція на пилок рослин. Причиною розвитку захворювання є пилок, переважно вітрозапилюваних рослин – досить дрібні частинки розміру близько 0,02 – 0,04 мм, це полегшує їх проникнення у дихальні шляхи. Виділяють три основні періоди цвітіння рослин з пилком, які володіють алергенними властивостями:

Група рослин Період Представники
дерева кінець квітня – початок травня береза, вільха, клен, дуб, тополя, липа і т. д.
злакові рослини кінець травня – початок липня Жито, пшениця, овес, ячмінь, тимофіївка, їжака, ковила, райграсс, пирій і т. д.
бур’яни кінець липня – початок вересня полин, амброзія, лобода.

У фольклорі пацієнтів-алергіків існує уявлення про те, що симптоматику в травні-червні викликає тополиний пух, але завдяки своїм розмірам він не може потрапити у дихальні шляхи, він не є пилком, а служить транспортом для дрібних видів пилку і представляє колосальну алергенну небезпеку.

Клініка

Симптоми полінозу з’являються практично в один і той же час кожен рік – нежить, почервоніння очей (кон’юнктивіт), дерматит, втома, дратівливість, першіння в горлі, кашель, іноді напади задухи, рідко – шкірні прояви. Розвивається лихоманка.

Захворювання дуже часто плутають з застудою, що затягує звернення пацієнтів за професійною медичною допомогою, часом на багато років.

Діагностика

Основним способом виявлення хвороби є шкірне алергологічне тестування. В одній з його версій на передпліччя наносяться невеликі подряпини, після чого на кожну з них капають алерген. При наявності позитивної реакції, навколо подряпини буде розвиватися почервоніння шкіри. Такі проби потрібно обов’язково робити під наглядом алерголога, тому що є ймовірність навіть анафілактичного шоку, і, бажано, в холодний період року. Для достовірності діагностики необхідне припинення застосування протиалергічних лікарських засобів.

Також існує метод визначення специфічних антитіл класу IgE в сироватці крові, який використовується при неможливості проведення шкірного тестування, так званий радіоаллергосорбентний тест.

Перехресна алергія

У переважної більшості пацієнтів в період сезонних загострень проявляється «перехресна» алергія.

Наприклад, при полінозі з реакцією на березовий пилок перехресною реакцією буде алергія на моркву, фундук, яблука, персики в період приблизно з квітня до кінця травня (період цвітіння).

З реакцією на злаки – харчові злаки, щавель.

З реакцією на полин – цитрусові, мед, соняшникове насіння.

Групи ризику

До групи ризику належать:

 • зі спадковим дефіцитом секрету Ig A;
 • працюють і живуть у місцях екологічного забруднення;
 • мають інші алергічні захворювання;
 • мають такі захворювання: бронхіт, бронхіальна астма;
 • перенесли операцію по видаленню мигдалин.

У період загострення слід дотримуватися наступних правил:

 • щодня приймати антигістамінні препарати які назначає лікар;
 • щодня приймати душ, проводити вологе прибирання;
 • вдень щільно закривати вікна і двері та утриматися від прогулянок в посушливу погоду;
 • вночі або після дощу рекомендується провітрювати кімнату (коли концентрація пилку мінімальна);
 • відпочивати рекомендується поруч з водоймами в регіонах з мінімальним вмістом алергену.

У період ремісії правила прості: зміцнювати імунітет (фізкультура, збалансоване харчування, загартовування, відмова від шкідливих звичок) і щорічно проходити лікування у алерголога.

Лікування

Розрізняють три основних взаємодоповнюючих методи терапії:

 • Патогенетична і симптоматична терапія в період загострення, яка зазвичай включає застосування антигістамінних препаратів і топічних глюкокортикостеріїдів.
 • Алерген-специфічна імунотерапія причинно-значущим алергеном, яка проводиться поза періодом загострення.
 • Бар’єрний метод захисту від алергенів. Найбільш ефективним способом є попередження потрапляння алергенів в носоглотку, тобто бар’єрний спосіб захисту. В даному випадку застосовуються спеціалізовані фільтри для носа, респіратори-невидимки.

Своєчасно зверніться до лікаря! І якість Вашого життя стане кращою!