15 вересня – Всесвітній день боротьби з лімфомами

15 вересня відзначається Всесвітній день боротьби з лімфомами.

Цей день було введено вперше у світі в 2004 році, щоб привернути увагу населення до цієї групи захворювань та допомогти людям, які страждають від лімфом.

Лімфома —  тип злоякісних пухлин, що виникають з лімфоцитів (білих кров’яних тілець). Лімфоми входять до широкого класу захворювань — «новоутворень крові». Це різновид злоякісної пухлини, яка  вражає лімфатичну систему, що складається з лімфатичних вузлів, селезінки, вилочкової залози, кісткового мозку.

У XIX та на початку XX століть це захворювання було відоме як хвороба Ходжкіна, на честь Томаса Ходжкіна, який вперше описав характерні клітинні зміни лімфоми у 1832 році.

Лімфома – це не одна хвороба, а група з понад 30-ти різних хвороб.

Існують два головних типи пухлин імунної системи: лімфома Ходжкіна та неходжкінські лімфоми. Рішення про приналежність лімфоми до групи неходжкінських лімфом або до хвороби Ходжкіна приймається після дослідження зразка біопсії. Лімфоми – серйозне захворювання, прогресуюче з часом. Це сьома за поширеністю форма раку у всьому світі, з таким діагнозом живуть більше одного мільйона людей, і у близько тисячі пацієнтів щодня виявляють цю патологію. У країнах Західної Європи захворюваність лімфомами складає близько 12-15 випадків на 100 000 населення на рік. Сьогодні в Україні на лімфому хворіють 37 тисяч осіб, щороку цей діагноз ставлять понад 3 тисячам українців. По Запорізькій області з діагнозом лімфома зареєстровано 1120 осіб, вперше діагноз почули 86 осіб у 2020 році. Досить часто лімфому у жінок виявляють під час вагітності. У дітей вони зустрічаються рідко, а неходжкінські лімфоми, переважно діагностуються у людей після 60 років – для них ризик зростає у кілька разів. Найчастіше такі злоякісні пухлини з’являються у дорослих (98% від усіх випадків).

Підвищити ризик розвитку лімфом можуть:

– вплив радіації;
– несприятливі умови навколишнього середовища;
– токсичні хімічні речовини;
– куріння та вживання алкоголю;
– ожиріння;
– перенесення інфекції Helicobacter pylori та вірусу Епштейна-Барра;
– аутоімунні захворювання та імунна недостатність, спричинена  захворюваннями, включаючи ВІЛ, СНІД.

Для профілактики лімфом необхідно мінімізувати вплив цих факторів на людський організм та бути більш уважнішим до себе в разі перенесення вище згаданих інфекцій та захворювань.

 Прояви хвороби

На відміну від деяких інших форм раку, лімфома часто має не специфічні симптоми, включаючи набряк лімфатичних вузлів, що можна віднести до ряду інших захворювань, які призводить до помилкового діагнозу. При цьому збільшення лімфатичних вузлів на шиї, в пахвових западинах або в паху, неконтрольована втрата ваги (понад 10 відсотків своєї маси за півроку) є основними симптомами захворювання. На відміну від інфекційних захворювань, збільшені лімфатичні вузли безболісні, їхні розміри не зменшуються згодом і при лікуванні антибіотиками.

Додатковими ознаками, на які слід звертати увагу, включають лихоманку, надмірне потовиділення, особливо вночі, втрату апетиту, втому, свербіж, підвищення температури тіла без причини понад 38 градусів та проблеми з диханням. Іноді, внаслідок тиску з боку збільшених печінки, селезінки і лімфатичних вузлів, виникає відчуття переповнення у животі, утруднення дихання, розпираючий біль у нижній частині спини, відчуття тиску в обличчі або на шиї.

З огляду на загальний характер цих симптомів, людині може знадобитися пройти ретельні обстеження та тести, щоб поставити правильний діагноз – лімфома.

Лімфома – один з небагатьох видів раку, який успішно лікується в залежності від типу лімфоми та відрізняється результат в кожному випадку окремо. .Лімфому Ходжкіна можна вилікувати у 85—95 % випадків, лімфоми неходжкінського типу більш небезпечні — на ранніх стадіях лікуються до 70 %. Діагностика являє собою значну проблему, оскільки, ці хвороби досить рідко зустрічаються в практиці лікарів первинної ланки, а їх клінічні ознаки властиві багатьом іншим хворобам, в той же час, шанси хворих на одужання повністю залежать від точної, своєчасної діагностики, а також від вчасного інтенсивного лікування.

Є багато хвороб, які спочатку ніяк не проявляють себе в нашому організмі, але в підсумку виявляється, що, на жаль, їх вже лікувати занадто пізно.

Не чекайте запрошення на лікарський огляд, проявляйте ініціативу, активно звертайтесь до лікаря. Пам’ятайте, що успіх лікування, особливо онкологічної патології, залежить від раннього виявлення хвороби. Навіть такі важкі хвороби як лімфоми не є вироком!