Всесвітній день здоров’я сітківки ока

29 вересня проводиться Всесвітній день здоров’я сітківки ока. Сітківка – це внутрішня оболонка ока, що складається з нервових клітин і чутливих до світла рецепторів. Через рогівку і кришталик на сітківку проектується зображення, там воно перетворюється в нервові імпульси та передається у мозок, де імпульси розшифровуються і перетворюються в зорові образи – те, що бачить людина. Іншими словами, сітківка забезпечує сприйняття зображення, що проектується на неї за допомогою кришталика і рогівки.

Захворювання сітківки вважаються найбільш небезпечними серед усіх порушень зору, оскільки можуть призвести до повної і незворотної його втрати.

Як розпізнати захворювання сітківки? Головною ознакою проблем із сітківкою є різке, постійне падіння зору. «Випадання» окремих полів зору (зазвичай збоку), двоїння, туманність і розмитість зображення, іскри і «мошки», а також супутні захворювання – запаморочення, мігрені, оніміння або посиніння пальців на руках також є симптомами захворювань сітківки.

Причини пошкоджень сітківки: захворювання очей (запальні і дистрофічні процеси, короткозорість або далекозорість); травми ока; травми голови; вроджені відхилення в будові сітківки (спадкові або викликані родовими травмами); проведені раніше операції; загальні захворювання, не пов’язані зі станом очей (хвороби крові, нирок, менінгіт, цукровий діабет, атеросклероз, гіпертонія); отруєння, стресові ситуації.

Одним з найпоширеніших серйозних захворювань є відшарування сітківки, що характеризується відділенням шарів нервових клітин сітківки ока від судинної оболонки, тим самим унеможливлюючи надходження поживних речовин до сітківки. В результаті внутрішньоочна рідина потрапляє під сітківку, яка втрачає свої прямі функції. Захворювання загрожує сліпотою, його неможливо вилікувати ніякими краплями, таблетками або ін’єкціями. Єдиний спосіб відновити зір і зберегти очі – термінове проведення операції!

Своєчасна діагностика – ледь не єдина умова успішної боротьби з хворобами сітківки. Чим раніше виявлено захворювання, тим більше шансів його вилікувати. Фахівці вважають, що консультація офтальмологів необхідна за будь-якої патології організму. Тільки лікар, використовуючи спеціальну апаратуру, може визначити дефект на периферії сітківки та призначити адекватне лікування. Безсимптомний перебіг на початку захворювання призводить до пізньої діагностики та невчасного лікування, яке є менш ефективним. На інші види проблем із зором, безумовно, може впливати наш вибір способу життя, навіть ліки, які ми приймаємо. Регулярний візит до лікаря виявить будь-які проблеми із зором задовго до критичного етапу.

Регулюйте свій спосіб життя (неправильне харчування, недостатня фізична активність, стрес, куріння, алкоголь) – все це сприяє  погіршенню та втраті зору!

Щорічно відвідуйте офтальмолога, особливо якщо у вас високий ступінь короткозорості або є близькі родичі з подібними проблемами! В багатьох випадках за умови своєчасної діагностики та лікування можна уникнути порушень зору та сліпоти!

Необхідно піклуватися про свій зір, і тоді він відповість взаємністю!