ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ІНСУЛЬТОМ

Інсультце гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску. Існують два різновиди інсульту: геморагічний, що спричинений розривом мозкової артерії; ішемічний, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.

Нині в Україні один з найвищих рівнів захворюваності, смертності та інвалідизації від цієї хвороби в Європі. Тому лікування гострого мозкового інсульту є пріоритетом в Програмі медичних гарантій.

За офіційною статистикою, в Україні цереброваскулярні захворювання є другою причиною смертності (100 000 – 110 000 смертей, близько 14 % усіх померлих). Щороку стається 100 000 – 110 000 інсультів (понад третина з них – у людей працездатного віку), 30 – 40 % хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50 % – протягом року від початку захворювання; 20 – 40 % хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5 % первинної інвалідності) і лише близько 10 % повертаються до повноцінного життя.

За даними Головного управління статистики в Запорізькій області від усіх форм інсульту у 2020 році померло 2128 осіб, що складає 126,9 на 100 тис. населення. Це більше ніж у 2019 році – 2011 осіб або 118,5 на 100 тис. нас. та в Україні – 84,,9 на 100 тис. населення. З 2015 року (115,8 на 100 тис.) рівень смертності від інсультів поступово зріс на 9,6 %.

Як розпізнати інсульт? Під час інсульту виникають такі симптоми:

  • раптова поява слабкості в м’язах або оніміння однієї половини тіла (обличчя, рука, нога),
  • людина не може підняти руки вгору, не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куточок губ;
  • вимова нерозбірлива та плутана;
  • раптове порушення зору, двоїння предметів;
  • раптова втрата рівноваги, через що хворий не може йти (найчастіше в поєднанні з нудотою та/або втратою свідомості).

Зверніть увагу! Що інколи інсульт може проявитися лише інтенсивним головним болем без явної на те причини (такого болю раніше ніколи не було)!

Якщо ви помітили хоча б один із цих проявів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену допомогу! Чим швидше пацієнту нададуть фахову допомогу, то більші у нього шанси уникнути важких ускладнень.

Поки Ви очікуєте приїзду швидкої, є кілька простих правил, які суттєво можуть допомогти хворому з інсультом: необхідно звільнити дихальні шляхи, уклавши хворого на бік і очистивши порожнини рота; якщо є така можливість, виміряти рівень артеріального тиску і глюкози, записати і повідомити по приїзду лікарів; не варто відразу ж починати знижувати артеріальний тиск у хворого, підвищений тиск в перші години інсульту – це необхідна норма, зумовлена адаптацією головного мозку; ні в якому разі не варто поїти або годувати хворого, це може тільки погіршити його стан.

Профілактика інсульту базується на виявленні та корекції чинників ризику мозкового інсульту – артеріальної гіпертензії, хвороб серця, цукрового діабету, гіперхолестеринемії, гіподинамії, ожиріння, куріння, зловживання алкоголем та ін.

У 80 % випадків інсульту можна уникнути, якщо дотримуватися здорового способу життя та приділяти увагу головним факторам ризику: високий артеріальний тиск, малорухливий спосіб життя, наявність шкідливих звичок (куріння і надмірне вживання алкоголю), високий рівень холестерину в крові, ожиріння і діабет. Змінивши свій спосіб життя можна значно знизити ризик інсульту!

Пам’ятайте! Навіть за найменшої підозри на інсульт слід негайно звернутися по екстрену медичну допомогу. Вчасна допомога — основний шанс врятувати життя і здоров’я.