Очі – дзеркало душі

У всьому світі порушення зору найбільш поширене серед чоловіків і жінок у віці 50 років і старше. Незважаючи на те, що більшість випадків порушення зору серед цієї вікової групи, такі як катаракта, можна легко лікувати, в деяких частинах світу є не доступними.

Завдяки сучасному рівню знань і технологій до 80% очних захворювань можна запобігти і вони піддаються лікуванню. Проте, через відсутність елементарних і доступних медичних послуг по догляду за очима мільйони людей в світі як і раніше піддаються ризику втрати зору.

У світі близько 253 млн. людей страждають від порушень зору, 36 млн. з них уражено сліпотою.

В Україні протягом 2020 року стаціонарну допомогу по захворюванням офтальмологічного профілю отримало 98,8 тис. пацієнтів, було проведено 93,3 тис. хірургічних втручаннь. І це лише дані в межах стаціонарної допомоги. А в амбулаторно-поліклінічних закладах було проведено 134,4 тис.операцій.

На профілактичних оглядах серед дитячого населення було виявлено у 281,3 тис. дітей порушення зору. По Запорізькій області це 15,6 тис. дітей.

Найбільш поширеними причинами порушення зору є короткозорість, далекозорість, астигматизм, непрооперована катаракта, глаукома та інші.

Декілька простих порад для збереження здорових очей:

 • вести здоровий спосіб життя;
 • проходити профілактичні огдяди;
 • для захисту очей від шкідливої дії ультрафіолетових променів використовуйте сонцезахисні окуляри;
 • дотримуйтеся правил особистої гігієни під час використання контактних лінз та окулярів
 • при тривалій роботі за комп’ютером, давайте очам відпочинок методом «20-20-20»: кожні 20 хв дивіться на 20 м удалечінь протягом 20 с. Ця швидка вправа допоможе зменшити напругу очей.

Цікаві факти про очі та зір

 1. Ви, мабуть, звертали увагу, що у всіх новонароджених дітей очі мають сіро-блакитний колір?
  Офтальмологи пояснюють це дуже просто – у немовлят в райдужці відсутній пігмент. Винятки бувають тільки в країнах Східної, Південно-Східної та Південної Азії. Там у дітей райдужка вже насичена пігментом.
  Колір райдужної оболонки змінюється і формується до 3-6місяця життя дитини, коли накопичуються меланоцити в райдужній оболонці. Остаточно колір очей встановлюється до 10-12 років.
 2. Серед більшості живих істот найгостріший зір  – в орла. Якщо гостроту його зору прийняти за 100%, то в людини зір буде 52%, у восьминіга – 32%, а у кішки всього 7%. Однак на захист кішок – в темряві вони бачать в 6 разів краще за нас.
 3. Цікаво – наші очі впродовж всього життя залишаться такого ж розміру, що й при народженні, а їх вага та розмір приблизно однаковий у всіх людей – 8 грам та 2,5 см в діаметрі.
 4. Карий – найпоширеніший колір очей на планеті. Але офтальмологи стверджують, що карі очі насправді є блакитними під коричневим пігментом. У зовнішньому шарі райдужної оболонки міститься велика кількість меланіну, в результаті чого відбувається поглинання як високочастотного, так і низькочастотного світла. Відбите світло призводить до появи коричневого (карого) кольору. Існує навіть лазерна процедура, що дозволяє видалити пігмент і зробити очі блакитними. Однак повернути колишній колір після проведення цієї процедури вже неможливо.
 5. Зелений – найрідкісніший колір очей.

Очі зеленого кольору мають лише 1,6% людей на планеті. При цьому він ще й викорінюється з покоління в покоління домінуючим геном карих очей. Дослідники вважають, що до зниження кількості людей із таким кольором рогівки привели каральні санкції святої інквізиції в 13-19 століттях. Саме в цей період на багатті спалювалися «відьми» – руді дівчата з зеленими очима.

Очі – це не лише дзеркало душі, а й, найважливіший з органів чуття людини.

Не нехтуйте своїм здоров’ям, проходьте вчасно медичні огляди!