12 листопада у всьому світі відзначаеться Всесвітній день боротьби з пневмонією, однієї з найпоширеніших хвороб у світі.
Пневмонія (запалення легенів) — це гостре захворювання інфекційної природи, що вражає легеневу тканину. Воно локалізується у повітряних міхурцях (альвеолах). У здорової людини альвеоли наповнені повітрям і нормально функціонують під час дихання, а у хворого на пневмонію – накопичують слиз та рідину, які викликають біль і обмежують надходження кисню.
Пневмонія COVID-19 відрізняється від звичайного запалення легень особливо тяжким перебігом хвороби. У випадку коронавірусної пневмонії, як правило, вражені усі легені, а не лише їх невеликі частини. Саме запалення легень – одне з ключових ускладнень при інфікуванні коронавірусною хворобою COVID-19. Інфекція уразила вже понад 300 мільйонів людей на планеті. А смертність цього року від пневмонії різко зросла у зв’язку з пандемією COVID-19. Всього за 9 міс 2021 року в стаціонарах Запорізької області з хворобами органів дихання проліковано 17291 хворий, а з приводу пневмонії – 12914, що складає 74,7% від усіх хвороб органів дихання. Питома вага від усіх хвороб складає 8,85%.
Треба зазначити, що пневмонія може бути викликана вірусами, бактеріями або грибками. Причиною запалення легенів у випадку з COVID-19 є коронавірус SARS-CoV-2. Саме у перші дні інфекції новий коронавірус швидко проникає в клітини легенів людини. Пацієнти з нетяжкою формою пневмонії зазвичай не мають ознак дихальної недостатності. Кашель може бути з мокротинням, можуть вислуховуватися вологі хрипи, проте не завжди. А під час комп’ютерної томографії виявляються вогнища запалення у легенях, як правило, дрібні за розміром.
Характерні симптоми пневмонії:
- підвищення температури тіла (38–39°C, рідше – 37,2–37,4°C), лихоманка;
- кашель із виділенням слизово-гнійного (зеленкуватого) або навіть гнійного мокротиння, інколи може бути «сухе» покашлювання;
- утруднене, прискорене дихання, задишка після фізичного навантаження, відчуття нестачі повітря;
- втома, сонливість, пітливість, зниження апетиту;
- свистячі хрипи під час дихання;
- втягнення грудної клітини: під час вдиху нижня частина западає (у здорової людини грудна клітина розширюється).
Поширення збудника пневмонії відбувається повітряно-крапельним шляхом під час кашлю або чхання.
До групи ризику щодо захворюваності на пневмонію відносяться особи з хронічними процесами – особливо серцево-судинної, бронхолегеневої системи, онкохворі, пацієнти із цукровим діабетом, літні люди; хворі з порушенням імунітету, насамперед ВІЛ-інфіковані, люди, які працюють у громадських місцях та контактують з великою кількістю осіб.
Фактори, які сприяють розвитку пневмонії: паління, зловживання алкоголем та наркотиками, забруднення повітря, скупченість в місцях проживання (будинки престарілих, інтернати, гуртожитки тощо).
Діагностують цю хворобу за допомогою рентгену і комп’ютерної томографії, пульсоксиметрії, аналізу крові та мокротиння.
Профілактика пневмонії:
- щеплення;
- зміцнення імунітету;
- достатнє та збалансоване харчування;
- здоровий спосіб життя;
- регулярна фізична активність на свіжому повітрі;
- дотримання правил особистої гігієни.
Пам’ятайте, якщо у Вас наявні симптоми, які нагадують пневмонію, треба негайно звернутися до лікаря!
Знайте! Самолікування призводить до запізнення діагностики захворювання та розвитку загрозливих станів для життя. Саме своєчасна діагностика пневмонії є запорукою ефективного лікування.
Бажаємо вам міцного здоров’я!