Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Щороку, 1 грудня, відповідно до рішень Всесвітньої організації охорони здоров’я та Генеральної Асамблеї ООН, прийнятих у 1988 році, Україна разом з міжнародною спільнотою традиційно відзначає Всесвітній день боротьби із СНІДом та толерантності з ВІЛ-позитивними людьми.

На сьогодні ВІЛ-інфекція поширена по країнам усіх континентів і її поширення в світі носить назву пандемії ВІЛ/СНІДу, а в Україні розвивається епідемія ВІЛ/СНІДу, зокрема серед підлітків та молоді. Загальна кількість людей, які живуть з ВІЛ в Україні, сягає 377 600. але за підрахунками експертів про свій ВІЛ-статус знає лише третина інфікованих.

ВІЛ-інфекція – це соціально небезпечне інфекційне захворювання, що розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), довготривалого переживання (персистенції) ВІЛ в лімфоцитах, макрофагах  та клітинах нервової тканини. Хвороба характеризується прогресуючою дисфункцією імунної, нервової, лімфатичної та інших систем організму.

Шляхи передачі ВІЛ-інфекції: Статевий (65,6%): гетеросексуальний, гомосексуальний (при будь-яких формах статевих контактів). Парентеральний – через кров та інші біологічні рідини: при переливанні інфікованої крові або її компонентів;  при використанні кров’і інфікованою ВІЛ, шприців або інструментів інфікованих ВІЛ; зараження через пошкоджену шкіру або слизові оболонки людей, які контактують з кров’ю та деякими іншими біологічними рідинами людей, які живуть з ВІЛ. Від матері до дитини (перинатальний): вертикальний – під час вагітності через плаценту та під час пологів; горизонтальний при грудному вигодовуванні дитини.

ВІЛ  не передається через піт, сечу, кал, сльози, слину  та побутовим шляхом: через повітря при чханні, кашлі, при спільному проживанні, роботі в одному приміщенні, користуванні посудом. Не треба боятись подати руку чи обійняти інфіковану і хвору людину, не страшні також дружні поцілунки, якщо на губах відсутні виразки чи тріщинки. Безпечним щодо зараження ВІЛ є спільне відвідання місць громадського користування – лазні, сауни, басейну, туалету. ВІЛ не можна заразитись в громадському транспорті.

Перебіг хвороби: перші симптоми хвороби з’являються в середньому через 1,5 – 3 місяці після інфікування. Це так звана гостра стадія ВІЛ-інфекції, і вона спостерігається не у всіх інфікованих. Для гострої стадії характерна тривала лихоманка, схуднення, нічне спітніння, збільшення лімфатичних вузлів. Продовжується недуга 2-3 тижні, і людина нібито одужує, проте вірус залишається в організмі і може інфікувати інших. Період безсимптомного вірусоносійства триває від кількох місяців до багатьох років (8-12). Вірус, що знаходиться весь цей час в організмі, постійно вражає клітини імунної системи, так звані СД4-лімфоцити, які захищають його від інфекційних захворювань, розвитку злоякісних пухлин та інших уражень. Протягом всього цього часу ВІЛ-інфікована особа почувається здоровою. Проте врешті вірус долає імунний захист і знижує опірність організму. Як наслідок розвиваються захворювання, спричинені збудниками різних інфекцій, які мають назву опортуністичних інфекцій.  Ця стадія хвороби називається СНІД (синдром набутого імунодефіциту), який проявляється інфекційними хворобами, найчастіше це тривалі запалення легень (пневмонії), туберкульоз, вірусні хвороби (оперізуючий лишай, герпес, цитомегаловірусна інфекція), у деяких хворих розвиваються пухлини чи ураження нервової системи. Хвороба тягнеться кілька років, людина виснажується і гине.

Щороку в Україні діагностується від 2 до 3 тисяч хворих на СНІД. За період 1987–2019 роки в країні зафіксовано 49 751 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.

У Запорізькій області на медичному обліку в закладах охорони здоров’я перебуває 4434 ВІЛ-інфіковані  особи. на СНІД. Уперше захворівших за 9 місяців 2021 року – 74 особи, показник захворюваності складає 4,44 на 100 тис. населення, що більше на 11,8%,  ніж за аналогічний період 2020 року. За 2020 рік цей показник становив 5,57 на 1000 тис. населення.

За даними Головного управління статистики у Запорізькій області за 9 місяців 2021 року в нашій області померло від хвороби, зумовленої вірусом імунодефіциту людини,  77 осіб, показник смертності становить 6,2 на 100 тисяч населення У 2020 році померло 111 осіб, показник смертності становив 6,6 на 100 тис. населення (Україна за 2020 рік – 7,5 на 100 тис.населення).

Збудник СНІДу найчастіше вражає: – ін’єкційних споживачів наркотичних речовин, що користуються спільними шприцами, голками; – сексуальних партнерів ВІЛ-інфікованих, що не застосовують засоби індивідуального захисту – презервативи (особливо небезпечний щодо ризику зараження анальний секс), ризик зараження зростає при наявності у партнерів венеричних хвороб; – у випадку вагітності ВІЛ-інфікованої жінки ризик народження інфікованої дитини в значній мірі залежить від стану здоров`я вагітної, кількості вірусу в її крові, симптомів хвороби, особливо ураження шийки матки та піхви, тривалості пологів, числа попередніх вагітностей;не виключена можливість ураження ВІЛ при порушенні правил гігієни при голінні, манікюрі, татуюванні та деяких інших косметичних процедурах.

Хоча ефективних ліків від СНІДу ще немає, проте, починаючи з 1996 року, в світі впроваджується так звана комбінована антиретровірусна терапія (АРТ), яка впливає безпосередньо на ВІЛ, пригнічує розмноження вірусних частинок і сприяє зміцненню імунітету, зростанню кількості СД4, чим значно подовжує життя ВІЛ-інфікованих, зменшує число смертей від цієї хвороби.. В законодавчому порядку встановлено безоплатне лікування хворих на ВІЛ-інфекцію за рахунок Державного і місцевих  бюджетів, коштів донорських організацій.

Найкращим і найдешевшим засобом запобігання зараження ВІЛ залишаються профілактичні засоби, дотримання та застосування яких дозволить виключити зі свого життя ризиковані миттєвості. Головною зброєю в боротьбі з поширенням вірусу є попередження нових випадків інфікування. У зв`язку з цим, необхідно: уникати випадкових статевих контактів, особливо з особами, що вживають ін’єкційні наркотики, тому що 30 – 50% з них інфіковані ВІЛ; застосовувати презервативи, що значно знижує можливість інфікування партнера не тільки ВІЛ, але й збудниками венеричних захворювань, вірусних гепатитів; не застосовувати вже використані, брудні шприци та голки; слід пам’ятати, що венеричні хвороби сприяють поширенню ВІЛ, а тому їх потрібно терміново лікувати; вагітні ВІЛ-інфіковані жінки можуть запобігти народженню хворої на ВІЛ-інфекцію дитини, якщо вони якнайраніше звернуться в жіночу консультацію, для проведення профілактичного лікування.

Визначити ВІЛ-інфекцію можна: У відповідь на проникнення вірусу, в організмі людини через 1 – 3 місяці утворюються антитіла. а виявляються антитіла за допомогою дослідження кровіОбстеження на СНІД проводяться в кабінетах довіри, де за бажанням це можна зробити анонімно. Зразки донорської крові досліджуються комплексно на ВІЛ, віруси гепатитів В і С, сифіліс в діагностичних лабораторіях станцій переливання крові. Вагітні жінки дворазово обстежуються на ВІЛ за добровільною згодою в жіночих консультаціях при взятті на облік та оформленні на пологи. Всі відомості стосовно ВІЛ-інфікованої особи є конфіденційними. Невідкладна медична допомога ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД надається в усіх лікувально-профілактичних закладах області. Планова медична допомога надається у спеціалізованих відділеннях (палатах) інфекційних лікарень, наркологічних диспансерів (лікарень) та протитуберкульозних закладах.

Чинне законодавство покладає на ВІЛ-інфікованих хворих та хворих на СНІД такі обов’язки: вживати заходи, щодо запобігання поширенню ВІЛ-інфекції, запропонованих закладами охорони здоров’я; повідомити осіб, які були з ними у статевих контактах, до виявлення фактів інфікованості про можливість їх зараження;  відмовитися від донорства крові, її компонентів, інших біологічних рідин, клітин, органів і тканин для використання їх у медичній практиці.

Зумисне зараження вірусом імунодефіциту людини регулюється ст.130 Кримінального Кодексу України. Водночас Закон України про запобігання захворюванню на СНІД передбачає відповідні заходи захисту ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД.

Бажаємо Всім міцного здоров’я!