4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

Всесвітній день боротьби проти раку відзначається щорічно 4 лютого за ініціативою «Міжнародного союзу проти раку» (UICC). Його метою є підвищення обізнаності людей про рак, як одного з найбільш важких захворювань сучасності, а також привернення уваги громадськості до його запобіганню, виявленню та лікуванню. Адже, можна досягти гарних результатів, а в деяких випадках – повного одужання.

Темою кампанії  Всесвітнього дня боротьби проти раку на 2022-2024 роки – «Усунення прогалин у догляді». Кампанія буде присвячена виявленню та усуненню бар’єрів, які існують для багатьох людей у всьому світі, а саме у доступі до необхідної їм допомоги.

Рак розвивається з однієї єдиної клітини – перетворення нормальної клітини в пухлинну відбувається в ході багатоетапного процесу, що зазвичай являє собою перехід передракового стану в злоякісні пухлини. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини й трьома категоріями зовнішніх факторів:

Фізичні канцерогени (ультрафіолетове, іонізуюче випромінювання, тривале травмування тканини та ін.);

Хімічні канцерогени (азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини, миш’як та інші забруднювачі харчових продуктів і питної води);

Біологічні канцерогени (інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами, та ін.).

Основними чинниками ризику розвитку онкологічних захворювань є: вживання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, ожиріння, хронічний стрес; інфекції, у тому числі викликані вірусами гепатиту B, C, деякими типами вірусу папіломи людини, та, навіть вік людини. Саме вживання тютюну є найзначнішою окремою причиною раку, якій можна запобігти — більше 20% смертей від раку пов’язані з вживанням тютюну.

Одна п’ята частина всіх ракових захворювань у світі розвивається в результаті хронічної інфекції. Так – вірус папіломи людини (ВПЛ) викликає рак шийки матки, а вірус гепатиту B — рак печінки.

Захворюваність на рак різко зростає з віком. Найімовірніше, через накопичення з роками ризиків розвитку деяких онкологічних захворювань та зниження ефективності механізмів відновлення клітин по мірі старіння людини.

Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення онкозахворювань. Щороку понад 160 тис. жителів дізнаються, що вони – онкохворі. Злоякісні новоутворення уражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку, при цьому шанс захворіти істотно збільшується після 50-ти річного віку. Рак, як причина смерті, посідає друге місце у структурі смертності населення країни і, разом з серцево-судинними захворюваннями, визначає рівень здоров’я наших співвітчизників.

У всьому світі найбільша кількість чоловіків вмирає від наступних п’яти видів раку: раку легенів, шлунку, печінки, ободової і прямої кишки, та стравоходу. Саме рак легенів — найбільш поширена форма раку в  у чоловіків, складає 17% від загальної кількості нових випадків

Серед жінок перші місця займають: рак грудей, легенів, шлунку, прямої та ободової кишки, і шийки матки. Рак грудей є найбільш поширеною формою раку в усьому світі у жінок, більш ніж 25% від загального числа нових випадків.

Слід зазначити, що майже всі випадки раку шийки матки пов’язані з ураженням геніталій вірусом папіломи людини (ВПЛ).

У Запорізькій області з 2021 році на обліку перебуває 52423 онкохворих. Домінуючі місця в структурі злоякісних новоутворень з діагнозом встановленим вперше в житті: злоякісні новоутворення молочної залози – 609 випадків (13,3%); новоутворення шкіри – 601 (13,2%); трахеї, бронхів, легенів  – 529 (11,6%); передміхурової залози – 286 (6,3%); ободової кишки – 276 (6,0%); прямої кишки – 201 (4,4%).

Треба пам’ятати, що саме пізня діагностика, в тому числі візуальних локалізацій, є масовим явищем, яке наближає до ІV стадії процесу.

Профілактика раку є найбільш економічно ефективним методом боротьби, збільшення тривалості життя та його якості.

Отже, регулярно проходьте профілактичні медичні огляди та ведіть здоровий спосіб життя!