14 лютого – День поінформованості про вади серця

Вади серця – це захворювання, викликані порушенням структури серцевих клапанів або звуженням отворів, які ними закриваються.

Вади серця – одна з основних причин смертності серед хворих всіх вікових груп з-за розвитку серцевої недостатності та інших ускладнень, незважаючи на значні успіхи у своєчасній діагностиці та лікуванні цієї патології.

Діагностована вада серця на ранніх стадіях в більшості випадків виліковується повністю. Але часто проблема полягає якраз в діагностиці.

Наразі відмічається тенденція до зростання частоти вроджених вадів серця (ВВС), особливо в розвинених країнах світу, що, на думку багатьох вчених, пов’язано з посиленням дії на людину несприятливих чинників навколишнього середовища, які діючи на організм плоду, викликають формування вад розвитку.

Вади серця бувають вродженими і набутими:

Вроджені вади серця (ВВС) виникають внаслідок порушення внутрішньоутробного розвитку плода під впливом різних факторів, та виявляються приблизно у 1% новонароджених. Причини можуть бути як внутрішнього характеру, так і зовнішнього: спадкові захворювання, зміни гормонального фону вагітної жінки, несприятливі екологічні фактори, інфекційні хвороби, вплив медикаментів або токсинів і багатьох інших обставин.

Набуті вади серця (НВС) найчастіше є наслідком перенесених захворювань: ревматизму, інфекційного ендокардиту, атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, сифілісу. У молодих людей причиною набутих вад найчастіше бувають ревматизм або інфекційний ендокардит, а у людей старшого віку – атеросклероз і ішемічна хвороба серця.

Рання діагностика дуже важлива для подальшого пребігу хвороби. Пацієнти з вадами серця головним чином страждають від ознак серцевої недостатності. Вони відчувають труднощі дихання, особливо сильно в нічний час, що пов’язано з горизонтальним положенням тіла і підвищенням тиску в судинах легенів. З тих же причин їх може турбувати нападоподібний кашель. Хворі (особливо з ВВС) дуже швидко втомлюються, навіть після зовсім незначної фізичної активності, їм постійно хочеться спати, у них паморочиться в голові, і вони, навіть, можуть втратити свідомість. Через збільшення печінки пацієнт відчуває важкість або ниючу біль в правому підребер’ї. До вечора сильно набрякають ноги. Часто турбує біль у лівій половині грудей, напади серцебиття, неприємні відчуття в грудній клітині. У пацієнтів з певними ВВС постійно виникають інфекції нижніх дихальних шляхів.

Одним із ефективних методів в лікуванні пороків серця є хірургічне втручання. Для раннього виявлення вад серця дитини, проведення оперативного лікування у новонародженої дитини на ранньому етапі дуже важливе якісне та своєчасне спостереження за вагітною (УЗД та інш. обстеження).

При виявленні вади серця потрібно виконувати всі призначення лікаря, в тому числі, що стосуються обмеження фізичного навантаження, відмови від шкідливих звичок та зміни раціону харчування.

Також потрібно не рідше 1 разу на рік повторно звертатися до лікаря та проходити комплексну діагностику: ЕКГ, УЗД-серця, лабораторні аналізи та інші. Це дозволить краще контролювати захворювання та своєчасно помітити передумови розвитку ускладнень.

Будьте уважні до свого організму та своїх дітей!