Міжнародний день боротьби з епілепсією

Міжнародний день епілепсії щорічно відзначається в 2-й понеділок лютого. Епілепсія вважається одним із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань людини. За оцінками ВООЗ, понад 65 мільйонів людей живуть з епілепсією у всьому світі, щороку вперше діагностується у 5 млн. людей. В Україні налічується близько 100 тисяч людей з епілепсією, хоча за оцінками фахівців ця цифра є заниженою, оскільки багато випадків є досі не діагностованими.

Епілепсія («бути захопленим зненацька» грецьк.) — це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні раптові виникнення судомних нападів, що повторюються. Історична назва хвороби в слов’янських країнах зветься як «падуча». Ці напади проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або ж по всьому тілу та іноді супроводжуються втратою свідомості, а також втратою контролю за функціями кишечника або сечового міхура.

У 60% випадків епілепсії неможливо встановити причину виникнення, це так звана – первинна або ідіопатична епілепсія. Причинами вторинної епілепсії (40% випадків) найчастіше є: пошкодження мозку у передпологовий та післяпологовий періоди внаслідок травми, гіпоксії (нестачі кисню); вроджені відхилення від норми або генетичні стани при наявності вад розвитку головного мозку, які зумовлені цими факторами; важка травма голови; інсульт, в результаті якого до мозку не надходить достатньо кисню; інфекції мозку та мозкових оболонок (менінгіт, енцефаліт, нейроцистицеркоз); деякі генетичні синдроми; пухлини.

Правила надання першої допомоги при нападі епілепсії:

Якщо ви бачите, що у людини стався напад судом, не панікуйте,  будьте з нею поруч від початку до кінця. Дайте епілептичному нападу закінчитися самостійно.

Потурбуйтеся про те, аби простір навколо неї був безпечним та покладіть щось під голову, щоб людина не травмувала її під час судом. Не кладіть нічого до рота та не намагайтеся стримати судоми силою.

Переверніть людину у стабільне бокове положення та і підкладіть під голову щось м’яке. Відмітьте час початку судом, якщо напад триває більше ніж п’ять хвилин, викликайте швидку.

У більшості сформувався стереотип, що під час нападу людині обов’язково потрібно розтиснути щелепи і помістити між зубами якийсь предмет, щоб не запав язик. Це величезна помилка. Не можна намагатися розтискати людині зуби,. якщо людина знаходиться на боку, асфіксія не виникне.

Пам’ятайте, що знання правил надання першої допомоги при нападі епілепсії допоможе врятувати чиєсь життя!

 Самі пацієнти мають певні правила поведінки – мають уникати перебування в водоймах, на висоті тощо, також повинен при собі завжди мати так званий ідентифікаційний браслет. Це обов язково прізвище, ініціали та вік хворого, там вказано, на яку форму епілепсії пацієнт хворіє, які медикаменти він приймає і контактні телефони найближчих родичів або кому потрібно повідомити.

Знизити ризики виникнення епілепсії допоможуть наступні  заходи профілактики:

  1. Запобігайте травматичним ураженням голови та головного мозку (будьте обережні та уважні за кермом, використовуйте ремені безпеки, дитячі сидіння для маленьких пасажирів, подушки безпеки, велосипедні та мотоциклетні шоломи, попереджайте падіння), а в разі травм – своєчасно звертайтеся за медичною допомогою до спеціалістів.
  2. Належна перинатальна допомога сприяє зменшенню числа нових випадків епілепсії, обумовлених родовими травмами, тому чітко дотримуйтесь рекомендацій вашого лікаря під час вагітності та після пологів.
  3. Знижуйте фактори ризику виникнення інсульту та серцево-судинних захворювань шляхом дотримання принципів здорового харчування та підтримкою фізичної активності. Після інсульту варто прийняти заходи по профілактиці та контролю підвищеного артеріального тиску, цукрового діабету і ожиріння, а також відмови від куріння і надмірного вживання алкоголю.
  4. Імунізація знижує шанси на інфекцію, що може призвести до епілепсії, тож захищайте себе і свою сім’ю від інфекційних захворювань шляхом вчасно проведених щеплень.
  5. Дотримуйтесь правил особистої гігієни і належним чином готуйте їжу, адже поширеною причиною епілепсії в усьому світі є цистицеркоз — гельмінтоз, який зумовлює паразитування у тканинах і органах людини личинкової стадії свинячого ціп’яка. Скринінг здоров’я і раннє лікування цистицеркозу допоможуть запобігти епілепсії.

Якщо у людини був напад епілепсії – їй необхідно обов’язково звернутися до невропатолога і пройти діагностику (електроенцефалографію). Головне завдання фахівця полягає в тому, щоб підібрати максимально ефективні препарати і взяти хворобу під контроль. Пацієнту також необхідно працювати над модифікацією способу життя і виключенням провокуючих чинників. Це може бути недосип, стреси, яскраві спалахи світла, гучна музика.

Епілепсія – не ознака божевілля, як вважали у стародавні часи, та не заразна хвороба. Недугу навіть називали божественною, бо на неї хворіли Олександр Македонський, Юлій Цезар, Альфред Нобель, Льюіс Керолл, Бетховен, Достоєвський, Чарльз Діккенс. Серед сучасних знаменитостей – музиканти Ніл Янг, Елтон Джон та інші. Цей діагноз не заважає жити повноцінно, бути успішним та займатися улюбленою справою.

 Але, у разі виникнення, треба негайно звернутися до сімейного лікаря!