Європейський день боротьби з ожирінням

21 травня проводиться Європейський день боротьби з ожирінням. Всесвітня організація охорони здоров’я у 2000 році вперше використала термін «епідемія» для характеристики ситуації з ожирінням.

Ожиріння – це захворювання, яке характеризується надлишковим накопиченням жирової тканини в організмі, обумовлене порушенням обмінних процесів.

Визначити чи є вага оптимальною можна за допомогою спеціального показника – індексу маси тіла (індекс Кетле). За його допомогою можна дізнатися наскільки маса тіла людини відповідає її зросту, й непрямо оцінити, чи є вага недостатньою, нормальною, надмірною, або людина має ожиріння. Вирахувати це нескладно: треба вагу тіла в кілограмах розділити на зріст в метрах в квадраті.

Наприклад: якщо людина зі зростом 1,6 м важить 75 кг, то згідно формули  зріст 1,6 х 1,6 = 2,56, вага 75/2,56=29,2.  В такому випадку, людина з вагою тіла в 75 кг і зростом 1,6 м має надмірну масу тіла.

Проаналізувати отриманий результат допоможе класифікація:

< 18,5 Дефіцит маси тіла
18,5-24,9 Норма
> 25-29,9 Надмірна маса тіла
> 30-34,9 Ожиріння І ступеню
> 35-39,9 Ожиріння ІІ ступеню
> 40 Ожиріння ІІІ ступеню

В разі, якщо отриманий результат відноситься до надмірної маси тіла або до різної ступені ожиріння, слід звернути увагу на раціон харчування та збільшити фізичну активність.

Серед основних причин ожиріння та зайвої ваги виділяють: малорухливий спосіб життя; нераціональне та незбалансоване харчування та переїдання; порушення режиму харчування, хронічна перевтома, стреси.

Ожиріння – це проблема, з якою можна і потрібно боротися. Для цього необхідно, в першу чергу, бажання самих людей змінити свої звички і спосіб життя.

Головною метою лікування ожиріння є зменшення ризику від супутніх захворювань та покращання стану хворого загалом, оскільки ожиріння може бути однією з причин виникнення цукрового діабету 2-го типу, артеріальної гіпертензії, атеросклерозу, подагри, остеоартритів, синдрому нічного апное, репродуктивної дисфункції, деяких онкологічних захворювань — раку прямої кишки, простати, у жінок — раку ендометрію, шийки матки, яєчників, молочних залоз.

Вчасно звертайтесь до лікаря та бережіть себе!

ДУ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»