Вплив пестицидів на організм людини

Пестициди – це отруйні речовини, що використовуються для знищення шкідників та збудників хвороб рослин, а також різних паразитів, бур’янів, шкідників зерна та зернопродуктів, деревини, виробів з бавовни, вовни, шкіри, ектопаразитів домашніх тварин, переносників небезпечних захворювань людини та тварин.

Пестициди застосовують у різних галузях діяльності людини: у промисловості — для захисту різних матеріалів від пошкоджень мікроорганізмами та комахами; у тваринництві – для захисту худоби; у санітарії – для боротьби з переносниками небезпечних хвороб, таких як малярія, тиф, туляремія та інше; в агрономії – для захисту сільськогосподарських культур.

В організм людини пестициди можуть надходити:

• при безпосередній роботі (у період зберігання та застосування);

• з їжею, яка містить залишки пестицидів;

• з водою із забруднених водойм;

• із забрудненим повітрям.

Проникнувши в організм, пестициди швидко розподіляються в ньому, вибірково накопичуючись в окремих органах тіла, жировій тканині. У великих кількостях пестициди накопичуються у печінці, нирках, легенях, серці. Більшість із них, у невеликих кількостях, проникають у мозок. У місцях накопичення пестициди піддаються метаболізму, що призводить до активації чи дезактивації діючої речовини. Токсичні речовини та їх метаболіти можуть виділятися всіма органами, які мають зовнішньосекреторну функцію. Одні з них виводяться з організму за кілька годин, інші за кілька діб. Дуже стійкі речовини можуть циркулювати в організмі місяцями. Важкорозчинні у воді речовини виділяються переважно через печінку з жовчю в кишечник; леткі речовини – через легені з повітрям, що видихається.

Пестициди можуть викликати гострі та хронічні отруєння, вражаючи органи та системи, порушуючи процес обміну речовин, посилюючи перебіг наявних раніше захворювань. Отруєння пестицидами можуть бути професійними та побутовими. Професійні отруєння відзначали серед осіб, які готують робочі склади пестицидів або обробляють сади, поля, що протруюють насіння. Отруєння відбувалися при випадковому розбризкуванні пестицидів під час ремонту апаратури, пиття води, прийомі їжі та куріння під час роботи з ними.

Відзначено випадки інтоксикації при догляді за рослинами (прополювання, обрізування тощо) незабаром після застосування пестицидів. У більшості випадків причиною професійних отруєнь є проведення робіт без застосування необхідних індивідуальних засобів захисту.

З метою профілактики професійних отруєнь слід суворо виконувати правила роботи, зберігання та транспортування пестицидів, правильно використовувати підібрані індивідуальні засоби захисту, дотримуватись встановлених термінів виходу на оброблені поля.

Отруєння осіб, які мають безпосереднього відношення до роботи з пестицидами, відносять до побутових. Значна частина їх пов’язана з недбалим зберіганням препаратів. Дуже небезпечно використовувати тару з-під пестицидів як ємність для харчових продуктів. Непоодинокі випадки отруєння при невмілому застосуванні пестицидів для боротьби з комахами та гризунами.

Для попередження отруєнь та забезпечення безпеки під час використання пестицидів необхідно:

• застосовувати лише препарати, дозволені для використання на території України у поточному році;

• суворо дотримуватися всіх регламентів застосування препаратів, і насамперед норми витрати, терміни обробок, терміни очікування;

• дотримуватися термінів виходу на оброблені ділянки для ручних та механізованих робіт;

• регулярно здійснювати контроль за вмістом залишкових кількостей пестицидів у продуктах харчування, воді, повітрі та ґрунті;

• суворо дотримуватись санітарних правил і норм, що включають гігієнічні вимоги до зберігання, застосування та транспортування пестицидів та агрохімікатів.

Токсикологічною лабораторією відділу досліджень фізичних та хімічних факторів  ДУ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» систематично проводиться моніторинг води відкритих водойм, грунту на вміст залишкової кількості пестицидів ( отрутохімікатів).

За 2021 р. проведено 607 моніторингових досліджень води відкритих водойм, 179 досліджень грунту – відхилень від нормативних значень не встановлено. У 2022  році проведено 105 досліджень води відкритих водойм, 33 дослідження грунту – відхилення зареєстровані в 1 пробі грунту.

Для запобігання професійних отруєнь  контролюється   повітря  на робочому місці робітників, які безпосередньо контактують з пестицидами, а також на межі санітарно-захисної зони.

Проведено 105 досліджень атмосферного повітря в т.ч на межі санітарно-захисної зони та 81 дослідження  повітря робочої зони – відхилень від нормативних значень не встановлено.

Токсикологічна лабораторія відділу досліджень фізичних та хімічних факторів  ДУ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» може провести дослідження харчових продуктів та сільськогосподарської сировини на вміст залишкових кількостей пестицидів за зверненням громадян та підприємців, звернутися за телефоном (061)-702-34-65.