Попередити втому та депресію допоможе Йод

Мільйони українців щодня відчувають наслідки йододефіциту: відчуття постійної втоми, слабкість, депресія.

З часом, якщо не вжити жодних заходів, наслідки дефіциту йоду посилюються – збільшення щитовидної залози (зоб), затримка росту та інтелектуального розвитку у дітей, зниження розумової активності у дорослих, порушення обмінних процесів; загроза переривання вагітності (навіть незначний дефіцит йоду у жінок під час вагітності спричиняє освітні та когнітивні порушення у дітей в майбутньому); неонатальний гіпотиреоз, рак щитовидної залози, погіршення пам’яті, слуху, підвищення холестерину, сухість шкіри, втрата її еластичності, порушення роботи кишківника, відчуття холоду, різке зниження чи підвищення маси тіла, набряки, випадіння волосся тощо.

Йод — це мікроелемент, потрібний організму для утворення гормонів щитоподібної залози, яка регулює наш метаболізм. Цей мікроелемент потрібен людині на протязі усього життя.

За даними Інституту медицини США, дорослі чоловіки та жінки для профілактики дефіциту мають вживати 150-300 мкг йоду на добу. Для прикладу, в одній чайній ложці йодованої солі 250 мкг йоду.
Для дітей: 0–6 років — 90 мкг; 6–12 років — 120 мкг.

Створити надлишок йоду в організмі досить складно, оскільки 95–98% йоду, що надходить в організм, виводиться із сечею, а 2–5% — через кишківник.

Зверніть увагу, що немає єдиного точного аналізу, який виявляє дефіцит йоду. Тому, все треба дивитися в комплексі: симптоми, аналізи і домашній тест.

Йодова сіточка (домашній тест)

Перед сном намалюйте на передпліччя за допомогою ватної палички спиртовим розчином йоду три лінії: тонку напівпрозору 1 мм, середньої товщини 3 мм і товсту 5 мм (потрібно провести кілька разів). Довжина смуг близько 10 см.

Результати вранці: зникнення тонкої лінії при чітких середній та товстій свідчить про достатній вміст йоду в організмі. Можна приймати профілактичну дозу 150 мкг. Якщо смужки не зникли, то це говорить про забезпеченість йодом шкіри, а не всього організму, повністю дефіцит виключити не можна, все-таки це домашній тест. Якщо пропала найтонша і середня, то в організмі дефіцит йоду, вам необхідно змінити щоденний раціон, включивши в нього більше риби та морепродуктів.

Треба зазначити, що категорично забороняється використовувати для профілактики зоба краплі спиртового розчину йоду або розчину Люголя. Навіть в одній краплі розчину Люголя міститься йоду в 100 разів більше, ніж потрібно організму на день. Надлишок йоду може призвести до небажаних наслідків.

А ще, у йоду є «друг-помічник» – селен, який міститься в таких продуктах харчування як: печінка, морепродукти, яйця, кукурудза, рис, квасоля, чечевиця, фісташки, пшениця, горох, горіхи, капуста. Дует йоду та селену значно корисніші для організму.

 Отже, профілактика йододефіциту.

Є кілька стратегій боротьби з йододефіцитом, найпоширенішою з яких є йодування солі.

Крім того до щоденного раціону слід включити такі продукти:

  • морепродукти (мідії, кальмари, креветки, ікру);
  • білу рибу (минтай, хек, тріску та ін.);
  • морську капусту (ламінарію);
  • овочі (картоплю, редиску, часник, буряк, томати, баклажани, спаржу, зелену цибулю, щавель, шпинат);
  • фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси, хурму, фейхоа);
  • яйця;
  • молочні продукти;
  • яловичину;
  • волоські горіхи.

Пам’ятайте, проблему йододефіциту краще попередити, ніж лікувати. А для профілактики, краще звернутися до лікаря, щодо повного обстеження організму та отримання кваліфікованої консультації.