«No Smoking Friendly. Турбота про здоров’я — твій внесок у перемогу України»

17 листопада 2022 року відзначається Міжнародний день відмови від куріння. Це ще один привід нагадати курцям, яку шкоду завдає шкідлива звичка не тільки йому, а й оточуючим.

11 липня 2022 року набули чинності норми антитютюнового Закону 1978-ІХ, які, зокрема, розширили перелік місць, де не можна курити. А також визначили, що відтепер там заборонено вживати не лише кальяни, тютюнові вироби та електронні сигарети, а й сигарети для нагрівання (ТВЕНи) разом із пристроями для нагрівання тютюну.

Місця, де забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів:

1) у ліфтах і таксофонах;

2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;

3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;

4) на дитячих майданчиках;

5) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;

6) у під’їздах житлових будинків;

7) у підземних переходах;

8) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;

9) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

10) у приміщеннях об’єктів культурного призначення;

11) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;

12) на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння:

1) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

2) у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;

3) у приміщеннях гуртожитків;

4) в аеропортах та на вокзалах.

Відповідальність за куріння в громадських місцях

Відповідно до ст. 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачено відповідальність за куріння у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради:

  • попередження;
  • штраф від 51 до 170 грн;
  • за повторне вчинення правопорушення протягом року – штраф від 170 до 340 грн.

Якщо ж правопорушення вчинила неповнолітня особа віком від 16 до 18 років, яка не має власного доходу, відповідальність нестимуть батьки, опікуни чи піклувальники.

Статистика ВООЗ дуже сумна. Епідемія тютюнопаління в 20 столітті забрала з життя понад 100 мільйонів людей. У XXI столітті ця цифра може вирости на порядок. Близько 63% всіх смертей на землі відбувається через неінфекційні захворювання. Тютюнопаління в цій страшній статистиці займає стійку позицію лідера. Адже, ризики від вживання тютюну можна попередити – не палити.

Поки військові захищають наші життя на фронті, ми маємо дбати про збереження свого здоров’я в тилу. Дотримання бездимного Закону допоможе врятувати життя та здоровʼя тисяч українців, адже вони будуть захищені від шкоди вторинних тютюнових та нікотинових викидів.

Тютюновий дим містить багато фармакологічних, активних, токсичних, мутагенних речовин й канцерогенних компонентів. Він складається з 4-(N-нiтрозометиламiно)-1-(3-піридил)-1-бутанон (NNK), N-нiтрозонорнiкотин (NNN) – це мутагенні речовини, що відносяться до першої групи канцерогенів згідно з класифікацією Міжнародного агентства досліджень раку (Мадре). Вони є етіологічним чинником злоякісних пухлин легенів, стравоходу, підшлункової залози, ротової порожнини у людей, що вживають тютюн. При взаємодії з нітрозамінниками молекули ДНК змінюють свою структуру, що є початком злоякісного зростання, у більшості випадків – аденокарциноми. Крім того, до складу отруйного тютюнового диму входить акролеїн, який провокує розвиток астми, а також підвищує ризик розвитку онкологічних захворювань. В організм курця також потрапляє ацетальдегід – канцероген, який викликає дефекти плоду. Бензол, постійне вживання якого призводить до лейкопенії, тромбоцитопенії та анемії. Великі дози бензолу викликають панцитопенію – пригнічення кісткового мозку, його гіпоплазію і апластичну анемію, а також гострий мієлоїдний лейкоз. Монооксид вуглецю (чадний газ) характеризується високою здатністю утворювати хімічну сполуку з гемоглобіном, що впливає на основні складники крові (мозок і м’язи (включаючи серцеву) не можуть діяти на повну силу без достатнього надходження кисню). І це не повний перелік шкідливих речовин.

Отже, бережіть своє життя, не куріть і не починайте курити!