Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Українці щодня борються за свою свободу та життя. Кожен воює по-своєму: хтось у лавах ЗСУ, хтось у територіальній обороні, а хтось — у медичних закладах, продовжуючи надавати допомогу.

Дійсно, проблеми, які принесла з собою війна, ще довго будуть нагадувати про себе. Але, є речі, на які ми здатні вплинути вже зараз. Саме війна негативно може вплинути на збільшення поширення ВІЛ-інфекції — через сексуальне насильство, збільшення кількості оперативних втручань, травм, у тому числі ушкоджень серед медичних працівників як на полі бою, так і на робочому місці.

На рахунку СНІДу мільйони людських життів, щорічно до них додається ще і ще і цей рахунок давно не на нашу користь. Факти вперто свідчать, що навіть численні міжнародні та урядові програми по боротьбі з пандемією ВІЛ-інфекції та СНІДу не дозволяють нам ще залишити цю епідемію в минулому.

За інформацією КУ «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» ЗОР рівень поширеності ВІЛ-інфекції у Запорізькій області збільшився на 6,0% і становить 281,3 на 100 тис. населення в 2021 р., проти 265,3 в 2019 р., в 2020 р. – 276,9. Показник смертності хворих на СНІД в 2021 р. склав: 4,6 на 100 тис. населення, так само і у 2020 році.

Що ж сприяє зараженню ВІЛ?

  • незахищені статеві контакти: передусім статеві контакти, які супроводжуються насильством, пошкодженням або зісковзуванням презервативу;
  • контакти під час професійної діяльності (медичні працівники, працівники правоохоронних органів, військовослужбовці):поранення гострими інструментами, зброєю, забрудненими кров’ю або іншими потенційно небезпечними біологічними рідинами.

Речовини, під час контакту з якими необхідно захищатися: 

  • кров; 
  • слина із домішками крові;
  • виділення статевих органів; 
  • спинномозкова, амніотична, перитонеальна, синовіальна, перикардіальна або плевральна рідини.

Треба пам’ятати, що вчасне виявлення вірусів в організмі гарантує найменшу шкоду здоров’ю. Саме при ранній діагностиці людина потрапляє під медичний нагляд і розпочинає лікування.

Наразі повністю вилікуватися від ВІЛ неможливо. Але сучасна антиретровірусна терапія гарантує повноцінне життя усім людям, які мають ВІЛ.

Бережіть своє здоров’я!