Щорічно у світі 11 грудня проводиться Всесвітній день хворого на бронхіальну астму. Цей день стали відзначати з 1998 року у більш ніж 35 країнах і був приурочений до Всесвітньої наради по бронхіальній астмі, яка проходила в Іспанії у м. Барселона.
Бронхіальна астма – це хронічне запалення дихальних шляхів, які під дією подразників звужуються і виробляють надто багато слизу, що призводить до труднощів з диханням. Внаслідок запалення дихальних шляхів хворий починає кашляти, у нього з’являється задишка і можливий розвиток нападів задухи.
За статистикою ВООЗ більше 5% дорослого населення та 10% дитячого страждають на це захворювання. За інформацією КУ «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» ЗОР за 9 місяців 2022 року у Запорізькій області було проліковано 510 осіб хворих на бронхіальну астму, а у 2021 році – 378 осіб. Тобто, кількість зросла майже на 1/3. Стосовно смертності – 2 особи як у 2021 так і у 2022 році.
Основними симптомами бронхіальної астми є напади задухи, свистячі хрипи, утруднене дихання, нападоподібний кашель. Приступ задухи, який зазвичай починається вночі або рано вранці. Нерідко спочатку з’являється болісний кашель без виділення мокротиння. Свербіж у носі, чхання.
Чинники, які сприяють виникненню бронхіальної астми:
- Алергени (пил і пилові кліщі, пліснява), домашні тварини (шерсть, пір’я, слина тощо), таргани і засоби побутової хімії.
- Спадкова схильність. Якщо хтось із ваших родичів хворів на астму, то ви автоматично відноситесь до групи ризику.
- Шкідливі умови праці: вплив хімічних подразників, особливо на робочому місці.
- Низька вага при народженні та/або куріння матері під час вагітності.
- Часті респіраторні захворювання.
- Деякі медикаменти – аспірин, група протизапальних і знеболюючих препаратів, ліки від тиску (бетаблокатори) також можуть стати причиною брохніальної астми.
- Ожиріння.
- Низька фізична активність.
- Несприятливі погодні умови (холодне повітря), сильне емоційне (страх або гнів) та фізичне навантаження можуть викликати посилення симптомів або розвиток ускладнень астми.
- Штучне вигодовування.
- Їжа (малина, полуниця, ефірні олії, цитрусові, шампанські вина, шипучі напої, кава, какао, шоколад, риба, курятина, свинина, копченості, консерви).
- Паління – активне і пасивне.
- Цікавим фактом є те, що з розповсюдженням бронхіальної астми пов’язують рівень урбанізації.
Профілактика:
- Підтримуйте чистоту в домі – регулярно прибирайте і провітрюйте приміщення.
- Стежте за рівнем сухості повітря в домі, за потреби зволожуйте і фільтруйте повітря спеціальними приладами.
- Під час використання побутової хімії, користуйтеся гумовими рукавичками і маскою.
- Не займайтесь самолікуванням, адже причиною астми можуть стати медичні препарати, перед прийомом будь-яких ліків радьтеся з лікарем!
- Будьте активними. Навіть якщо ви не займаєтесь спортом, мотивуйте себе гуляти на свіжому повітрі щодня за будь-якої погоди.
- При перших підозрах на алергію, зверніться до лікаря.
- Своєчасне лікування респіраторних інфекцій.
- Ведення здорового способу життя, зміцнення імунітету, загартовування, регулярні фізичні вправи.
- Санаторно-курортне профілактичне лікування в місцях з морським кліматом або на високогір’ї, спелеотерапія (соляні печери).
Отже, астма – це захворювання, яке вимагає медичного контролю. Дуже небезпечно його недооцінювати, адже наслідки можуть бути трагічними.