«Тихий крадій зору»

З 11 по 17 березня у 2023 році відзначається Всесвітній тиждень боротьби з глаукомою.

Глаукома – це хронічне захворювання очей, при якому підвищується внутрішньоочний тиск. Він вражає зоровий нерв, внаслідок чого зір поступово погіршується аж до сліпоти.

В Україні зареєстровано понад 220 тисяч людей з глаукомою, щороку фіксується близько 20 тисяч нових випадків.

Початок захворювання підступний і протікає безсимптомно. Проте, існує ряд ознак, на які варто звернути увагу і при їх наявності терміново звернутись до лікаря:
– “літаючі мушки” перед очима;
– при погляді на джерело світла – райдужні кола навколо нього;
– затуманення зору, часта зміна окулярів.

Зверніть увагу, сліпота настає непомітно, поступово, безболісно. Саме тому пацієнти звертаються до лікаря коли вже надто пізно та повернути або зберегти зір, стає неможливо. В Україні хворі на глаукому становлять основну частку інвалідів 1 групи (найтяжчу).

Тому так важливо усім особам старше 40 років один раз на рік контролювати рівень внутрішньоочного тиску, а при наявності захворювання – ще частіше. Зверніть увагу, якщо у людини в роду були випадки глаукоми та є супутня судинна патологія – цукровий діабет, схильність до вазоспазмів, мігрені, були травми ока тощо – то вона безперечно належить до так званої групи ризику та має бути на обліку лікаря-офтальмолога.

Нормальний внутрішньоочний тиск знаходиться у межах 16-25 мм.рт.ст. При цьому добові коливання не мають перевищувати 5 мм.рт.ст., а показники обох внутрішньоочних тисків очей мають бути приблизно однаковими.

Щоб встановити діагноз необхідно перевірити зір, поле зору (на початку захворювання або лише при підозрі на нього – комп’ютерними методами), стан зорового нерва (традиційним оглядом – офтальмоскопією та комп’ютерними методами), виміряти рівень тиску в оці. При необхідності лікар запропонує ще додаткові методи обстеження, які допоможуть своєчасно встановити діагноз.

Захворіти може кожен. Проте існують фактори ризику, які збільшують таку вірогідність:
* Вік старше 40 років.
* Наявність глаукоми у найближчих родичів.
* Наявність артеріальної гіпертонії.
* Короткозорість.
* Довготривале застосування стероїдних гормональних препаратів.

На жаль, зір, втрачений внаслідок глаукоми, не підлягає відновленню.

Пам’ятайте, при першій підозрі на глаукому необхідно терміново звернутися до лікаря!